خانه / سبک زندگی / دکوراسیون / نخستین نمای مشبک اسلیمی نامرئی جهان در تبریز
نخستین نمای مشبک اسلیمی نامرئی جهان در تبریز

نخستین نمای مشبک اسلیمی نامرئی جهان در تبریز

نخستین نمای مشبک اسلیمی نامرئی جهان در تبریز

ساختمان جدید استانداری آذربایجان شرقی به زودی و در حالی به بهره برداری می رسد که یکی از نخبگان و کارشناسان زبده آذربایجانی به همراه پسرش در ساخت نمای آن یک نمونه کم نظیر جهانی خلق کرده است.
این بنا که در مجاورت کاخ تاریخی استانداری آذربایجان شرقی بنا شده ، توسط مهندسان آذربایجانی و با استحکام بنای فوق العاده ای طراحی و ساخته شده اما آنچه که بیش از همه جلب توجه می نماید همت و هنرنمایی یکی از هنرمندان و معماران اصیل آذربایجانی در طراحی و ساخت نمای بیرونی این ساختمان است.
ابوالفضل انتظاری که خود متولد شهر تسوج در آذربایجان شرقی است مسئولیت طراحی ، ساخت سنگی و سازه آن را عهده دار بوده و از الگوی طرح اسلیمی مشبک استفاده کرده است.
این ساختمان که مدت ۱۵ سال به دلیل نظرات متعدد در مورد نما و سازه آن به حالت راکد درآمده بود در نهایت با ابتکار و طرح این طراح آذربایجانی در آستانه افتتاح قرار دارد.

نظرات ابوالفضل انتظاری

ابوالفضل انتظاری در گفتگو با خبرنگار ما ، با بیان اینکه طرح نقشه ، ساخت سنگی و سازه ها توسط خود وی ارائه و اجرا شده و نصب سازه و سنگ آن توسط پسرش شهروز صورت گرفته گفت : پیش از اجرا نمای سه برج معروف جهان از جمله برج عربی دبی و برجی در شانگهای چین را به ما نشان دادند تا ما با تقلید از آنها کار نمای ساختمان را اجرا کنیم. اما با مطالعه در الگوهای شرقی و اسلامی طرح دیگری را ارائه کردیم که مورد قبول متخصصان امر قرار گرفت و در نهایت این نما اجرا شد.
وی در مورد ویژگی های منحصر به فرد این نما گفت: اگر شما به نمای هر یک از این برج های مطرح شده به دقت نگاه کنید می توانید اتصالات آنها را ببینید. اما در نمای این ساختمان طرحی پیاده شده که انگار سنگ ها در فضا معلق بوده و هیچ اتصالی ندارند.
ویژگی دیگر نمای مشبک ، دو رویه بودن آن است. به عبارت دیگر نمای این ساختمان چه از داخل و چه از بیرون بنا کاملا یکسان و قابل مشاهده بوده و  از زیبایی و ظرافت خاصی برخوردار است. در حالی که در برج های دیگر این نماها متفاوت بوده و اتصالات آن از داخل کاملا مشخص است که تصویر خوشایندی را ترسیم نمی کند و برای اینکار معمولا با استفاده از شیشه مات این اتصالات را پوشش می دهند. در حالی که در این طرح نیازی به استفاده از این پوشش نیست.

ویژگی های تنها سازه مشبک اسلیمی

وی با بیان اینکه در ابتدای کار پیشنهاد بهره گیری از طرح های اروپایی و از جمله ایتالیا مطرح شده بود گفت: میل گردهای ویژه ای مانند تار و پود فرش در داخل این سنگ ها تنیده شده به گونه ای که سقوط هر یک از این سنگ ها از ارتفاع ۵۰ متری هم به آنها آسیب نزده و نمی شکنند. و در نتیجه در برابر چندین تن ضربه و وزنه ، مقاومت می کنند.
به گفته انتظاری ، این نما ، تنها سازه مشبک اسلیمی با سازه نامرئی در جهان است که با استفاده از این فناوری در تبریز اجرا می شود و همه اتصالات آن مخفی بوده و به نمای ساختمان چه از بیرون و چه از داخل لطمه نمی زند.
به گفته وی ، سنگ به کار رفته در این طرح در برابر فشار مقاومتى ٨٧۵ و فشار خمشى ١١٠ مقاوم بوده و رویه ظاهرى آن دقیقا سنگ گرانیت سفید مى باشد. متریال سنگ تولید شده پیچى از خرده گرانیت با سلیس و کلنیوم و اپکسى نوع خاص و مخلوطى از تیتان با خصوصیات ضد یو.وی است.
از سه فاز پروژه یکى به اتمام رسیده و دومین پروژه نیز تا اواخر مردادماه به اتمام مى رسد.

گفتنی است ابوالفضل انتظاری عضو جامعه مخترعان ایران بوده و در سال ۱۳۸۱ عنوان نخست جهان را به خاطر اختراع و ساخت بزرگترین دستگاه ساخت گرانیت مصنوعی به خود اختصاص داد و مورد تحسین پدر زلزله شناسی ژاپن قرار گرفت.

نمای مشبک اسلیمی نامرئی در تبریز

نمای مشبک اسلیمی نامرئی در تبریز

پروژه در حال ساخت

پروژه در حال ساخت

منبع :

تهران لوکس   

جوابی بنویسید