خانه / سبک زندگی / زیبایی و آرایش / نحوه استفاده از کره شیا
نحوه استفاده از کره شیا

نحوه استفاده از کره شیا

نحوه استفاده از کره شیا

کره‌ی شیای آفریقایی از طریق میوه‌های درخت شیا استخراج می‌شود که در باریکه‌ی ساوانا در غرب آفریقا می‌رویند. قرن‌هاست که از کره‌ی شیای آفریقایی برای جوان‌سازی، ترمیم و حمایت از پوست استفاده می‌شود. نام اصلی درخت شیا ( Karite ) به معنای درخت زندگی است، زیرا میوه‌ی این درخت برای مردم آن ناحیه از جهات متفاوتی اهمیت دارد.

How-to-Use-Shea-Butter نحوه‌ی استفاده از کره‌ی شیا

روش ۱: استفاده از کره‌ی شیا برای پوست و مو

۱- از کره‌ی شیا به عنوان مرطوب‌کننده استفاده کنید. به سادگی مقداری از کره‌ی شیا را برداشته و روی پوستتان بمالید. البته تمرکزتان بر روی مناطقی از پوست باشد که خشک هستند (نظیر دست‌ها، آرنج‌ها و پاها).

۲- با استفاده از کره‌ی شیا از شر سلولیت و علائم کشش (در دوران حاملگی یا چاق‌شدن یکباره، این علائم روی پوست ظاهر می‌شوند) خلاص شوید. از آن‌جایی که میزان ویتامین A، E و F در کره‌ی شیا موجود است، می‌تواند در بازسازی سلول‌ها و جریان آن‌ها مفید واقع شود. مقدار کمی از کره‌ی شیا را بر روی نواحی تحت تاثیر بگذارید و ماساژ دهید، دقیقاً همان‌طور که از لوسیون‌های دیگر استفاده می‌کنید.

 • اگر می‌خواهید علائم کشش را از بین ببرید، روزی دو بار از کره‌ی شیا استفاده کنید.

۳- قبل از آرایش‌کردن، کره‌ی شیا را روی صورتتان بمالید. این کره به خوبی می‌تواند نقش مرطوب‌کننده را ایفا کند و پوست را دوباره پر کند. همچنین می‌توانید اگر زیر چشمتان پف کرده یا سایه افتاده، از آن استفاده کنید.

۴- می‌توانید از کره‌ی شیا در محصولات زیبایی و حمام که در خانه ساخته می‌شوند، استفاده کنید. از آن‌جایی که این کره دارای ویتامین زیادی بوده و خاصیت مرطوب‌کنندگی خوبی دارد، می‌توانید در محصولات زیبایی و حمام ساخته‌شده در خانه از آن استفاده کنید؛ به عنوان نمونه می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • روغن بدن
 • اسکراب بدن
 • صابون و لوسیون
 • برق لب
 • خمیر ریش

۵- با استفاده از ماسک کره‌ی شیا، موهایتان را صاف و نرم کنید. چند  قاشق کره‌ی شیا را بر روی اجاق یا داخل مایکروفر داغ کنید. آن را بر روی مویتان بمالید. در این راستا، ابتدا بر روی قسمت‌های خشک تمرکز کنید و سپس آرام به سمت بالا و پایین فرق سر حرکت نمایید. به مدت ۳۰ دقیقه موهایتان را در زیر حوله پنهان کنید. سپس موهایتان را با استفاده از شامپو یا حالت‌دهنده‌ی معمول بشویید.

روش ۲: استفاده از کره‌ی شیا برای ساخت برق لب

۱- مواد لازم را تهیه کنید. برای ساختن برق لب، نیاز به یک دیگ دولایه، محفظه‌های کوچک و مواد زیر دارید:

 • ۲ قاشق غذاخوری موم عسل
 • ۲ قاشق غذاخوری کره‌ی شیا
 • ۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل
 • ۶-۱۲ قطره اسانس (اختیاری)

۲- دیگ دولایه را آماده کنید. دیگ دولایه، دارای دو دیگ جداگانه‌ است که در مورد پایین آب ریخته شده و مورد بالایی از بخار آب دیگ پایینی به عنوان منبع گرما استفاده می‌کند. اگر چنین دیگی ندارید، یک قابلمه‌ی بزرگ را با مقداری آب پر کنید، سپس یک کاسه‌ی بزرگ را در بالای قابلمه بگذارید. کف کاسه نباید با آب داخل قابلمه تماس داشته باشد.

۳-   اجاق را روشن کرده و آب را جوش بیاورید. اگر نمی‌توانید آب را ببینید، صرفاً متوجه بخار آن باشید.

۴- موم عسل، کره‌ی شیا و روغن نارگیل را در لایه‌ی بالایی دیگ قرار دهید تا ذوب شوند. حتماً مواد تشکیل‌دهنده را هم بزنید تا به صورت یکنواخت ذوب و مخلوط شوند.

۵- می‌توانید مقداری اسانس هم اضافه کنید. می‌توانید برق لبتان را ساده درست کنید یا اینکه ۶ الی ۱۲ قطره اسانس بریزید تا طعم و عطرش تغییر پیدا کند. از اسانس‌هایی که به خوبی با کره‌ی شیا همخوانی دارند می‌توان به وانیل، اسطوخودوس و رز اشاره نمود. وقتی که اسانس را اضافه کردید، یک بار دیگر مخلوط را هم بزنید تا همه چیز با یکدیگر آمیخته شوند.

۶- برق لب را داخل ظرف بریزید. سریع باشید و قبل از سفت‌شدن مخلوط، آن را به داخل ظرف منتقل کنید. می‌توانید از هر چیزی برای نگه‌داشتن برق لب استفاده کنید، فقط باید ظرفتان دری داشته باشد که به خوبی بسته شود. اگر با ریختن مخلوط داخل ظرف مشکل دارید، می‌توانید از قاشق یا قطره‌چکان برای انتقال مخلوط به قابلمه یا محفظه استفاده کنید.

روش ۳: استفاده از کره‌ی شیا برای ساختن روغن بدن

۱- مواد لازم را تهیه کنید. برای ساختن روغن بدن لوکس با استفاده از کره‌ی شیا شما به نسبت مساوی از شیا، موم عسل ردشده از صافی و روغن خوراکی (نظیر روغن زیتون یا نارگیل) نیاز دارید. همچنین می‌بایست قالب‌هایی نظیر قالب یخ یا قالب ساخت شکلات داشته باشید.

 • اگر می‌خواهید روغن بدنتان معطر باشد، می‌توانید چند قطره از اسانس‌هایی نظیر رز، اسطوخودوس یا وانیل را اضافه کنید.

۲- یک دیگ دولایه بردارید. اگر ندارید، می‌توانید ۵ الی ۷٫۵ سانتی‌متر آب را داخل یک قابلمه‌ی بزرگ بریزید و یک کاسه‌ی بزرگ را روی آن بگذارید. کاسه می‌بایست روی قابلمه بچسبد اما با آب هیچ تماسی نداشته باشد.

۳- آب را جوش بیاورید. حرارت اجاق را روی حالت «متوسط» بگذارید و صبر کنید که آب شروع به بخارکردن کند.

۴- موم عسل را به آن اضافه کنید و صبر کنید که ذوب شود. مدام آن را هم بزنید تا به صورت یکنواخت ذوب شود و نسوزد.

۵- سایر محتویات را استفاده کنید. هم‌زدن را ادامه دهید تا همه چیز ذوب شود و به صورت یکنواخت در یکدیگر آمیخته شوند.

۶- مخلوط را از روی گاز برداشته و داخل قالب بریزید. سریع کار کنید تا مخلوط قبل از ریختن داخل قالب، سفت نشود.

۷- صبر کنید تا روغن بدن شکل بگیرد و سپس از آن استفاده کنید. می‌توانید آن را روی پوست ماساژ دهید. موم و کره‌ی شیا ذوب می‌شوند و لایه‌ی باریکی را روی پوست باقی می‌گذارند. این لایه جذب پوست می‌شود و نرمی را برای آن به ارمغان می‌آورد.

روش ۴: استفاده از کره‌ی شیا برای ساخت خمیر ریش

۱- مواد لازم را جمع‌آوری کنید. می‌توانید با استفاده از کره‌ی شیا و تعدادی از مواد دیگر، یک خمیر ریش مرطوب‌کننده و لوکس بسازید. به این موارد نیاز دارید:

 • یک‌سوم پیمانه روغن نارگیل
 • یک‌سوم پیمانه کره‌ی شیا
 • یک‌چهارم پیمانه روغن زیتون

۲- روغن نارگیل و کره‌ی شیا را در یک قابلمه‌ی کوچک ذوب کنید. حرارت اجاق را روی حالت «کم» بگذارید و کره و روغن نارگیل را داخل قابلمه بریزید تا ذوب شوند. حتماً به صورت مداوم مخلوط را به هم بزنید تا ساختاری یکنواخت پیدا کند. چون نقطه‌ی ذوب هر دو ماده پایین است، این فرایند خیلی طول نمی‌کشد.

۳- کره و روغن ذوب‌شده را داخل یک کاسه بریزید و روغن زیتون را به آن اضافه کنید. وقتی که روغن نارگیل و کره کاملاً ذوب شدند، قابلمه را از روی اجاق برداشته و روی زیرقابلمه‌ای بگذارید. روغن زیتون را اضافه کنید و آن‌قدر هم بزنید که مخلوط یکنواخت شود. مایع حاصله می‌بایست نیمه‌شفاف باشد.

۴- کاسه را داخل یخچال بگذارید تا خنک شود. وقتی که کره و روغن سفت شدند، رنگ زرد مات پیدا می‌کنند. حتماً روی کاسه‌تان برچسب بزنید تا کسی آن را با کره اشتباه نگرفته و خمیر ریشتان را نخورد!

۵- روغن و کره‌ی سفت‌شده را آن‌‌قدر هم بزنید تا ساختاری سبک پیدا کند. می‌توانید از همزن دستی یا همزن برقی و غذاساز برای این کار استفاده کنید. این فرایند می‌بایست حدود سه دقیقه ادامه داشته باشد.

۶- خمیر ریش حاصله را به ظروف دردار منتقل کنید و در جای مناسب آن را نگه‌داری نمایید. به دلیل نقطه ذوب پایین کره‌ی شیا و روغن نارگیل، حتماً می‌بایست خمیر ریشتان را در مکانی خنک و خشک نگه‌داری کنید.

روش ۵: استفاده‌ از کره‌ی شیا برای پخت‌وپز

۱- استفاده از کره‌ی شیای فراوری‌نشده را برای پخت‌وپز مدنظر داشته باشید. تفاوت بین کره‌ی شیای فراوری‌شده و فراوری‌نشده در این است که کره‌ی فراوری‌نشده خالص‌تر و مغذی‌تر بوده و طعم آجیل‌مانند و ملایمی دارد؛ اما کره‌ی شیای فراوری‌شده فاقد برخی از ارزش‌های غذایی بوده و تقریباً بدون طعم و بدون بو است.

۲- می‌توانید به جای کره‌ی معمولی از کره‌ی شیا برای پخت‌وپز استفاده کنید. اگر دستورغذایی‌تان نیاز به کره‌ی معمولی دارد، اما در خانه کره ندارید می‌توانید از کره‌ی شیا به عنوان جایگزین استفاده کنید.

۳- از کره‌ی شیا برای سرخ‌کردن استفاده کنید. به جای استفاده از روغن پخت‌وپز یا کره‌ی معمولی، می‌توانید استفاده از کره‌ی شیا را هم مدنظر داشته باشید. این کره در دمای اتاق به صورت جامد است، اما نقطه ذوب پایینی داشته و به سرعت در ماهیتابه نرم می‌شود. همچنین مقداری طعم آجیل را به غذایتان اضافه می‌کند.

۴- از کره‌ی شیا برای ساخت شکلات استفاده کنید. به جای استفاده از کره‌ی معمولی، می‌توانید از کره‌ی شیا بهره بگیرید. این کار باعث می‌شود که شکلاتتان اندکی طعم آجیل‌مانند پیدا کند.

» ترجمه و بازنویسی شده توسط مجله پزشکی سلام

جوابی بنویسید