خانه / سلامت / تغذیه / لکتین چیست؟
لکتین چیست؟

لکتین چیست؟

لکتین چیست؟

لکتین، پروتئین موجود در گیاهان است که از جهاتی مفید و از جهاتی هم مضر می باشد. برخی مواد غذایی گیاهی مثل لوبیا، عدس و دیگر حبوبات و برخی از سبزیجات حاوی لکتین هستند. این مقاله را مطالعه کنید تا در مورد لکتین و رژیم های غذایی بدون لکتین اطلاعاتی بدست بیاورید. از نظر علمی این نوع رژیم مفید است یا مضر؟ چرا برخی مردم به استفاده از چنین رژیمی تاکید می کنند و دلایل این ادعای آن ها چیست؟

Lectin لکتین چیست؟ بررسی رژیم غذایی بدون لکتین

 

محتوای مقاله:

 1. لکتین ها چه موادی هستند؟
 2. رژیم بدون لکتین چگونه است؟
 3. فواید احتمالی رژیم بدون لکتین چیست؟
 4. خطرات و عوارض جانبی رژیم بدون لکتین
 5. چه غذاهایی باید مصرف کنیم
 6. چه غذاهایی نباید مصرف کنیم
 7. نتیجه گیری

 

لکتین ها چه موادی هستند؟

What-are-lectins لکتین چیست؟ بررسی رژیم غذایی بدون لکتین

لکتین ها گونه ای از پروتئین ها هستند که ممکن است در انسان، باعث بروز فعل و انفعالات سلولی شوند. همچنین برخی دانشمندان اعتقاد دارند که لکتین در گیاهان باعث تولید مواد دفاعی می شود که حشرات را دور می کند. این پروتئین همچنین حاوی نیتروژن می باشد که برای رشد گیاهان مفید و ضروری است. بسیاری از قسمت های گیاهان حاوی لکتین هستند، اما اغلب انسان ها دانه ی آن گیاهان را مصرف می کنند. لکتین ها ممکن است از جهات مختلفی، از بهبود گوارش گرفته تا بیماری های مزمن، برای سلامتی مفید باشند. وجود آن ها در بدن با خوشه ای شدن سلول های قرمز خون مشخص می شود. لکتین ها در دسته ی مواد غیرمفید قرار دارند، زیرا در جذب برخی مواد غذایی اختلال ایجاد می کنند. اگر غذاهای گیاهی را به صورت خام مصرف کنیم،لکتین موجود در آن ها باعث شکم درد می شود. دلیل این که مصرف حبوبات خام بسیار بد و مضر است هم می تواند وجود لکتین در آن ها باشد. لکتین موجود در لوبیای قرمز، فیتوهماگلوتینین(phytohaemaggulutinin) نام دارد. این ماده باعث سمی شدن لوبیای قرمز می شود؛ پس دلیل مضر بودن مصرف لوبیای خام نیز همین ماده است. براساس سازمان غذا و دارو (FDA) مصرف فقط چهار دانه لوبیای قرمز خام باعث اختلالاتی مثل حالت تهوع، استفراغ و اسهال می شود. ترفندهای پختن لوبیا مثل از قبل خیساندن، هم در کاهش میزان لکتین موجود در آن موثر است. همچنین پختن غذاها باعث می شود نشاسته ی گیاهی آن ها به کربوهیدرات های ساده تبدیل شود. لکتین ها همیشه مایل به اتصال به کربوهیدرات ها هستند تا قبل از این که ضرری به بدن برسانند، از بدن خارج شوند. همیشه توصیه می شود که برای پختن لوبیای قرمز از آرام پز استفاده نکنید؛ زیرا حرارت آن برای از بین بردن لکتین ها کم است. روش های از بین بردن لکتین مواد غذاییشامل:

 • جوشاندن
 • تخمیر
 • جوانه زدن
 • پوست کندن
 • له کردن
 • پختن با زودپز

با این که لکتین ها دارای آثار نامطلوبی هستند، اما جزء مواد مقوی به شمار می روند. مصرف مقدار کم لکتین به باکتری های مفید بدن کمک می کند تا در سیستم گوارش به کارشان ادامه دهند. تحقیقات نیز نشان می دهند که لکتین به شناسایی علائم سرطان کمک می کند. اخیرا تحقیقات بیشتری روی لکتین ها انجام شده؛ زیرا لکتین دارای خاصیتی است که روند تکثیر سلول های سرطانی را آرام می کند. دانشمندان این ماده ی مفید را برای درمان بیماری هایی که به دلایل باکتریایی، قارچی و ویروسی بوجود آمده اند، استفاده می کنند.

رژیم بدون لکتین چگونه است؟

رژیم بدون لکتین توسط دکتر Steven Gundry ارائه شده است. دکتر Gundry که جراح قلب با سابقه ای است، تمرکزش را روی غذاها و مکمل های دارویی قرار داده است. دکتر توضیح داده که در رژیم غذایی آمریکایی ها، لکتین را به عنوان یک ماده ی خطرناک می شناسند. در پاسخ به این باور، دکتر در مورد اینکه چرا باید از لکتین، انتخاب غذاهای جایگزینی و دستورالعمل های پخت لکتین ها خودداری کنیم، کتابی نوشته است. بر اساس این کتاب و برنامه های راهبردی دکتر Gundry، افراد توانسته اند سلامت خود را بهبود بخشند و وزنشان را کاهش دهند. همچنین دکتر مکمل هایی معرفی کرده است که با نام برند GundryMD تولید شده اند.

 

فواید احتمالی رژیم غذایی بدون لکتین چیست؟

benefits-of-the-lectin-free-diet لکتین چیست؟ بررسی رژیم غذایی بدون لکتین

برخی دانشمندان معتقداند که لکتین مضر است و باعث التهاب می شود. مقالات قدیمی تر لکتین را به بیماری های خودایمنی مانند بیماری های شکمی، دیابت و رماتیسم مفاصل مرتبط دانسته اند. یک مقاله هم وجود دارد که تحقیقات مربوط به لکتین های گیاه گندم رابه چالش می کشند. البته این ماده می تواند با کاهش التهابات، به سیستم ایمنی بدن کمک کند.

التهابات طولانی مدت به بسیاری از بیماری های جدی مانند بیماری های قلبی، سرطان و افسردگی منجر می شود. استفاده از رژیم غذایی بدون لکتین می تواند راهی برای کاهش التهابات بدن باشد. البته پیش از این که تاثیر آن تایید شود، باید در مورد بدن انسان تحقیقات بسیاری انجام شود. همچنین نویسندگان اعتقاد دارند که لکتین ها می توانند به کمک باکتری ها و دیگر مواد سمی از مسدود شدن روده ها جلوگیری می کنند. آن ها اعتقاد دارند که همه ی حبوبات، حاوی آنتی اکسیدان هایی هستند که به درمان التهابات کمک می کند. این عامل باعث تاثیر سوء لکتین می شود.

 

خطرات و عوارض جانبی رژیم بدون لکتین

رژیم غذایی بدون لکتین درواقع برنامه ای برای پیشگیری از بیماری هاست، که عموما دنبال کردن طولانی مدت آن مشکل است. همچنین این برنامه، بسیاری از موادغذایی مغذی مانند همه ی حبوبات ها، دانه ها و برخی سبزیجات را هم محدود می کند. تحقیقات نشان می دهند که مصرف انواع حبوبات باعث کاهش خطر بیماری های قلبی، دیابت و سرطان می شود.

میوه ها و سبزیجات هم حاوی مواد مفید بسیاری هستند. مصرف زیاد میوه و سبزیجات خطر بیماری هایی مثل مشکلات قلبی و ریوی را کاهش می دهد، سرطان را بهبود می بخشد و از کاهش وزن جلوگیری می کند. رژیم بدون کلتین برای گیاهخواران و Veganها بسیار مشکل است زیرا همه ی حبوبات، دانه ها و آجیل ها دارای پروتئین گیاهی هستند. حبوبات، دانه ها، میوه ها و پوست چرب سبزیجات دارای فیبر رژیمی هستند. اگر با رژیم غذایی بدون فیبر میزان فیبر رژیمی مصرفی کاهش پیدا کند، برای درمان یبوست بسیار موثر است. بعلاوه دنبال کردن این رژیم بسیار هزینه بر است؛ زیرا این برنامه ی غذایی حاوی شیرهای ویژه، گوشت های مرغوب و خاص و مکمل های خاصی می باشد.

 

برای کنترل لکتین مصرفی، چه غذاهایی باید مصرف کنیم؟

طبق گفته ی دکتر Gundry این غذاها برای کسانی که می خواهند میزان لکتین مصرفی شان را کنترل کنند پیشنهاد می شود:

 • گوشت مرغوب و ویژه
 • شیر A2
 • سبزیجات شیرین شده و پخته
 • سبزیجاتی که بزگ سبز دارند
 • سبزیجات زینتی مانند بروکلی و کلم بروکسل (کلم فندقی)
 • مارچوبه
 • سیر و پیاز
 • کرفس
 • قارچ
 • آوکادو
 • زیتون و روغن زیتون مرغوب

 

چه غذاهایی نباید مصرف کنیم

Fruit-containing-lectin لکتین چیست؟ بررسی رژیم غذایی بدون لکتین

طبق تحقیقات دکتر Gundry افرادی که به رژیم بدون لکتین روی می آورند نباید این غذاها را مصرف کنند:

 • حبوبات مانند: لوبیا، نخود، عدس و بادام
 • کدو
 • سبزیجات هایی با برگ پنچ پره مانند: بادمجان، فلفل، سیب زمینی و گوجه فرنگی
 • میوه؛ البته مصرف میوه های فصلی به اعتدال مانعی ندارد
 • دانه ها

این برنامه توصیه می کند که اگر حبوبات مصرف کردید، از محصولاتی که از آرد سفید تهیه شده اند به جای آرد گندم استفاده کنید.

دکتر Gundry توصیه می کند بطور کلی از مصرف این غذاها پرهیز کنید:

 • غلات
 • گوشت حیواناتی که از غلات تغذیه می کنند
 • شیر A1

 

نتیجه گیری کلی در مورد لکتین ها

ممکن است که لکتین ها آثار مخربی داشته باشند، اما تحقیقات بسیاری هم وجود دارند که به مصرف غذاهای گیاهی توصیه می کنند. بسیاری از گیاهان دارای لکتین هستند، اما میزان آن در گیاهان مختلف بسیار متفاوت است. بسیاری از انواع لکتین ها هم وجود دارند که مفید هستند. این مسئله هم بسیار حائز اهمیت است که بدانید، بسیاری از تحقیقات انجام شده درمورد لکتین ها، یا روی حیوانات آزمایش شده اند و یا در لوله های آزمایشگاهی. بعلاوه بسیاری از این تحقیقات روی خودِ لکتین انجام شده اند نه روی غذاهایی که حاوی لکتین هستند. پس پیش از این که پیروی از رژیم های بدون لکتین توصیه شود، باید تحقیقات بسیاری انجام شود. اکنون به نظر می رسد که علم هم بیشتر به جمع آوری اطلاعات در مورد لکتین ها تمایل دارد.

redball لکتین چیست؟ بررسی رژیم غذایی بدون لکتین ترجمه و بازنویسی شده توسط مجله پزشکی سلام

blueball لکتین چیست؟ بررسی رژیم غذایی بدون لکتین ترجمه و گردآوری شده از : MedicalNewsToday

جوابی بنویسید