خانه / علم و فناوری / خودرو / فیس‌لیفت جگوار F تایپ با چهرهٔ جدید و قدرت بیشتر معرفی شد + قیمت
فیس‌لیفت جگوار F تایپ با چهرهٔ جدید و قدرت بیشتر معرفی شد + قیمت

فیس‌لیفت جگوار F تایپ با چهرهٔ جدید و قدرت بیشتر معرفی شد + قیمت

پس افشای چند تصویر حالا جگوار رسماً نسخهٔ فیس‌لیفت شدهٔ کوپهٔ اسپرت F تایپ را معرفی کرده است. عمدهٔ تغییرات ظاهری این خودرو در قسمت جلویی آن انجام شده و حالا دماغهٔ آن نمای تهاجمی‌تری به خود گرفته است. در اینجا جلوپنجرهٔ لانه‌زنبوری بزرگ‌تری دیده می‌شود که با چراغ‌های باریک‌تر و ورودی‌های هوای اسپرت‌تر احاطه شده است.

  2.jpg

 در این نما دیگر قسمت‌ها تا حدودی نسبت به قبل بدون تغییر باقیمانده‌اند اما بااین‌حال کاپوت جدید، رینگ‌های بازطراحی شده و خروجی‌های هوای بروز شدهٔ روی گلگیرهای جلو به چشم می‌خورند. تغییرات ظاهری F تایپ مدل ۲۰۲۱ با غلظتی کمتر به بخش عقبی هم کشیده شده‌اند و در اینجا شاهد اصلاحاتی در قسمت جا پلاک و همین‌طور چراغ‌های جدید هستیم که بخش نیم‌دایره‌ای آن با خطوط زاویه‌دار جایگزین شده است.

  3.jpg

 در داخل خودرو اما با فضایی آشنا مواجه هستیم زیرا بیشتر قطعات متعلق به نسخهٔ پیش از فیس‌لیفت هستند اما بااین‌حال یک صفحه آمپر دیجیتالی ۱۲٫۳ اینچی جدید و سیستم اطلاعاتی-سرگرمی Touch Pro با اندروید اتو و اپل کارپلی از ویژگی‌های جدید کابین F تایپ مدل ۲۰۲۱ محسوب می‌شوند. سیستم اطلاعاتی-سرگرمی جدید این خودرو از قابلیت به‌روزرسانی اینترنتی هم برخوردار است که این یعنی برای به‌روزرسانی‌های آینده نیازی به مراجعه به نمایندگی نیست.

 4.jpg
برای نسخهٔ فیس‌لیفت شدهٔ F تایپ همچنان همان پیشرانه‌های قبلی ارائه شده است که نمونه‌های چهار و شش سیلندر هیچ تغییری نسبت به قبل نداشته‌اند اما نمونه‌های V8 ارتقاء یافته‌اند؛ بنابراین موتور پایهٔ F تایپ جدید همچنان همان نمونهٔ ۲ لیتری چهار سیلندر توربو با ۳۰۰ اسب بخار قدرت و ۴۰۰ نیوتن متر گشتاور است. کوپهٔ اسپرت جگوار با این موتور ظرف ۵٫۴ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت رسیده و توانایی دستیابی به حداکثر سرعت ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت را دارد.

  5.jpg

 کسانی که خواهان قدرت بیشتری هستند می‌توانند موتور ۵ لیتری V8 سوپرشارژ جدید را انتخاب کنند که ۴۵۰ اسب بخار قدرت و ۵۸۰ نیوتن متر گشتاور دارد. این نیرو توسط یک گیربکس هشت سرعتهٔ اتوماتیک به‌صورت استاندارد به چرخ‌های عقب انتقال پیدا می‌کند اما امکان سفارش سامانهٔ چهارچرخ محرک هم برای آن وجود دارد. این موتور V8 خودرو را ظرف ۴٫۴ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت رسانده و امکان دستیابی به حداکثر سرعت ۲۸۵ کیلومتر بر ساعت را برای آن فراهم می‌کند.

 6.jpg 

 این پیشرانهٔ V8 اما در ایالات‌متحده عرضه نمی‌شود و بجای آن یک موتور ۳ لیتری V6 سوپرشارژ با ۳۸۵ اسب بخار قدرت و ۴۶۰ نیوتن متر گشتاور ارائه خواهد شد. هرچند این موتور به‌اندازهٔ موتور V8 قدرت ندارد اما به‌صورت استاندارد به سامانهٔ چهارچرخ محرک با دیفرانسیل لغزش محدود و سیستم کنترل بُرداری گشتاور مجهز خواهد بود؛ اما برای کسانی که پرفورمنس بالایی می‌خواهند، مدل F تایپ R هم ارتقاء پیدا کرده است. این نسخه حالا به همان پیشرانهٔ ۵ لیتری V8 سوپرشارژی مجهز شده که قبلاً با ۵۷۵ اسب بخار قدرت و ۷۰۰ نیوتن متر گشتاور، در F تایپ SVR ارائه می‌شد.

  7.jpg

 به لطف این نیروی بیشتر، F تایپ R جدید ظرف ۳٫۵ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت رسیده اما حداکثر سرعت آن به‌صورت الکترونیکی روی ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت محدود شده است. سیستم تعلیق F تایپ R نیز با کمک‌فنرهای تطبیقی بروز شده آنتی‌رول بار اصلاح‌شده و قطعات مستحکم‌تر برای اتصالات عقب، مورد به‌روزرسانی قرار گرفته است.

 
هردو نسخهٔ هشت سیلندر F تایپ جدید به سیستم جدید استارت ساکت هم مجهز شده‌اند که موجب می‌شود خودرو بدون بیدار کردن همسایه‌ها روشن شود. بدین منظور، نسخه‌های V8 به سیستم اگزوزی مجهز شده‌اند که از سوپاپ‌های بای‌پس برخوردار است و در هنگام شروع حرکت بسته می‌شوند. نسخهٔ فیس‌لیفت شدهٔ جگوار F تایپ هم‌اکنون با قیمت پایهٔ ۵۴,۰۶۰ پوند در انگلستان قابل سفارش است.

منبع: پدال

جوابی بنویسید