خانه / سلامت / تغذیه / فواید تغذیه با شیر مادر
فواید تغذیه با شیر مادر

فواید تغذیه با شیر مادر

فواید تغذیه با شیر مادر

کاهش عفونت گوش؟ حتما. خطر آسم کمتر است؟ البته. بهره هوشى بالاتر؟ مطمئنا. تغذیه نوزاد با شیر مادر همه این مزایا را به علاوه مزایای زیر به همراه دارد.

یک نوزاد سالمتر

بیماریهایی مانند ذات الریه، سرماخوردگی، عفونتهای دستگاه گوارش مانند اسهال و بیماریهای ویروسی در میان نوزادانی که با شیر مادر تغذیه میشوند کمتر رایج است.

حفاظت دراز مدت

به کودک شیر خود را بدهید و با اینکار خطر ابتلا به بیماریهای مزمن مانند دیابت نوع آ، بیماری سلیاک و بیماری کرون را کاهش می دهد.

حفاظت از نوزاد در برابر بیماری با شیر مادر

استخوانهای قویتر

در زنانی که شیر خود را به کودک میدهند، خطر ابتلا به پوکی استخوان پس از یائسگی کمتر است. هنگامی که یک زن باردار و سپس در دوران شیردهی است، بدن او کلسیم را بسیار بهتر جذب میکند. بنابراین، در حالی که برخی از استخوانها، مخصوصا در ستون فقرات و ناحیه کمر، ممکن است در دوران گرفتن شیر کمی نرم باشند، شش ماه بعد از آن، نسبت به قبل از بارداری متراکم تر هستند .

خطر سندروم مرگ ناگهانی نوزاد کمتر است

تغذیه با شیر مادر باعث کاهش خطر ابتلا کودک به سندرم مرگ ناگهانی میشود.

مشکلات کمتر با وزن

تغذیه با شیر مادر، احتمال چاق شدن مادر و کودک را بسیار کمتر میکند.

سوزاننده کالری

ممکن است شنیده باشید که شما با شیر دادن میتوانید روزانه پانصد کالری بسوزانید و این تقریبا درست است. هر ۳۰ گرم شیر مادر حاوی بیست کالری است، اگر شما روزانه نیم کیلو شیر به کودک خود بدهید، در واقع چهارصد کالری از بدن شما خارج میشود.

بهبود سریعتر بعد از زایمان

اکسی توسینی که هر بار هنگام شیردهی از بدن شما خارج میشود، به انقباضات رحم کمک کرده و باعث کاهش خونریزی بعد از زایمان میشود. علاوه بر این، تغذیه با شیر مادر باعث میشود که رحم سریعتر به اندازه طبیعی خود بازگردد؛ هنگام شیر دهی حدود شش هفته پس از زایمان، در غیر این صورت حدود ۱۰ هفته.

بهبود سریع پس از زایمان

کاهش خطر ابتلا به سرطان

تغذیه با شیر مادر میتواند خطر ابتلا کودک به برخی از سرطانهای دوران کودکی را کاهش دهد. همچنین خطر ابتلا به سرطان سینه، سرطان تخمدان قبل از یائسگی و بیماریهای کشنده ای که در حال افزایش است در مادر کاهش میابد.

احساس قدرت بی نظیر

به عنوان یک مادر جدید، دیدن رشد کودکی که از شیر شما تغذیه میکند، به مادر حس قدرتمند بودن را میدهد.

عرضه سفارشی

شیر خشک قادر به تغییر ساختار خود نیست، اما شیر مادر برای برآورده ساختن نیازهای کودک تغییر میکند. کلستروم – شیرى که بلافاصله بعد از زایمان از سینه هاى مادر ترشح میشود، سرشار از آنتی بادیهاییست که از نوزاد تازه بدنیا آمده محافظت میکند. پروتئین این شیر بالاتر از پروتئین یک شیر کامل بوده و شکر آن کمتراست. بنابراین حتی مقدار کمی از آن میتواند گرسنگی کودک را از بین ببرد.

هنگامی که شیر کامل میشود (معمولا سه تا چهار روز بعد از زایمان)، هم شکر و هم حجم آن از کلستروم بیشتر است، دقیقا آنچه که نوزاد نیاز دارد. او به مقدار زیادی کالری و تغذیه مکرر برای رشد سریع خود نیاز دارد. شیر کامل به گونه ایست که به سرعت هضم شده تا کودک بتواند به طور دائم آن را بخورد.

فواید شیر مادر

واکسن مؤثر

تحقیقات نشان میدهد که آنتی بادی نوزادانی که از شیر مادر تغذیه میشوند، نسبت به نوزادانی که شیر خشک میخورند، واکنش بهتری نسبت به واکسنها از خود نشان میدهد.

تعطیلات قاعدگی

شیردهی دائم به نوزاد، البته شیر مادر نه شیر خشک، تخمک گذاری را به تاخیر می اندازد و این یعنی تأخیر در زمان قاعدگی. تغذیه با شیر مادر باعث آزاد شدن پرولاکتین میشود که سطح استروژن و پروژسترون را پایین نگه میدارد و بنابراین تخمک گذاری ضعیف انجام می شود.

هنگامی که سطح پرولاکتین کاهش می یابد، این دو هورمون به حالت عادی باز گشته که منجر به تخمک گذاری و قاعدگی میشود.

حتی اگر کودک به طور انحصاری با شیر مادرتغذیه شود، سطح پرولاکتین مادر در نهایت طی چند ماه کاهش خواهد یافت. بسیاری از مادرانى که فقط شیر خود را به کودک میدهند، عادت ماهانه بین شش تا هشت ماه پس از زایمان بازمیگردد و بعضی ها یک سال بعد.

مرخصى کمتر از کار

کودکى که با شیر مادر تغذیه میشود، کمتر در معرض بیماری قرار خواهد گرفت، و این یعنی که تعداد روزهای مرخصى مریضى برای شما نیز کمتر است.

فواید تغذیه با شیر مادر

قیمت ارزانتر

بر اساس آمار، هزینه شیر خشک در ماه میتواند بر اساس انتخاب، از چند صد هزار تومان تا چند میلیون تومان متغیر باشد.

یک راه عالی برای شناخت کودک

مادر باید به دقت کودک را زیر نظر بگیرید. بر خلاف شیر خشک که تنظیم حجم و مقدارش کاملا دست مادرست، نمیتوان متوجه شوید که کودک چه مقدار شیر مادر خورده است. بنابراین مادر به غرایض و رفتار کودک رجوع میکند.

فواید تغذیه با شیر مادر

دسترسى به آن آسان است

شیر مادر با کمترین دردسر و با دماى مناسب در دسترس است.

منبع: بانوی شهر

جوابی بنویسید