خانه / سلامت / تغذیه / فواید آب زنجبیل
فواید آب زنجبیل

فواید آب زنجبیل

فواید آب زنجبیل

ریشه زنجبیل و آب زنجبیل قرن‌هاست که بخاطر جنبه دارویی شان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع، مدت‌ها قبل از اینکه این گیاه در کابینت آشپزخانه نگهداری شود، در قفسه داروها نگهداری می‌شد. زنجبیل حاوی مقادیر زیادی منگنز، پتاسیم، آهن و فسفر، همراه با بسیاری از ویتامین‌ها می‌باشد. این گیاه یک ماده غذایی فوق‌العاده می‌باشد که با یک طیف بسیار گسترده به مشکلات سلامتی کمک می‌کند.

زنجبیل می‌تواند برای درمان هر چیزی از مسائل گوارشی گرفته تا درد و التهابات مفصل مورد استفاده قرار گیرد. چنانچه با هر کدام از این مشکلات درگیر شدید، درمان طبیعی با این گیاه را حتما امتحان نمایید. یکی از بهترین دستورالعمل‌های طبیعی آب زنجبیل که واقعا ساده است در اینجا آورده شده است :

مواد لازم :

  • نصف لیمو
  • زنجبیل : دو قطعه
  • آب : ۳ فنجان
  • عسل خام

یک تکه زنجبیل بزرگ را رنده کرده و سه فنجان آب به آن اضافه کنید. نصف یک لیمو را آب گرفته و به آن اضافه کنید. کمی عسل را نیز برای طعم بهتر می‌توانید اضافه کرده و مخلوط را هم بزنید. این ترکیب را می‌توان گرم یا سرد نوشید و از آن لذت برد.

این نوشیدنی را می‌توان در زمستان گرم و داغ استفاده کرد که هم تسکین دهنده باشد، هم احساس گرم و خوبی بهتان دهد. در ماههای گرمتر سال آن را خنک و یا یخ بنوشید و احساسی پر طراوت را به خود هدیه دهید. در ادامه می‌بینید که چطور این گیاه می‌تواند به رفع درد مفاصل، التهاب و یا میگرن‌ها و سوزش معده کمک کند.

  • آب زنجبیل برای درمان درد مفاصل و التهاب آنها :

یکی از علت‌هایی که این ترکیب به تسکین درد مفاصل و التهاب آنها کمک می‌کند، داشتن آنتی اکسیدان‌های طبیعی می‌باشد. همچنین این گیاه دارای خواص ضد درد نیز می‌باشد. چنانچه درد در شما به علت آرتریت ایجاد شود، شانس آورده‌اید چرا که گزارش‌ها حاکی از آن است که زنجبیل دارای اثرات مثبتی در برطرف کردن درد ناشی از آرتریت می‌باشد.

چنانچه درد در شما به علت آرتریت ایجاد شود، شانس آورده‌اید چرا که گزارش‌ها حاکی از آن است که زنجبیل دارای اثرات مثبتی در برطرف کردن درد ناشی از آرتریت می‌باشد. چنانچه درد یا التهاب مفصل شما ناشی از ورزش یا تقلای فیزیکی خاصی است نگران نباشید، این گیاه دقیقا به روش مشابهی عمل می‌کند و می‌تواند خواص درمانی مشابهی داشته باشد.

  • آب زنجبیل برای میگرن :

چنانچه از میگرن رنج می‌برید، شواهدی حاکی از آن است که استفاده از این ترکیب می‌تواند در تسکین درد بسیار مؤثر باشد. علل این امر هنوز مشخص نیست اما تصور می‌شود که وجود برخی روغن‌‌ها در زنجبیل می‌تواند فرآیندهای بدن را در ارتباط با میگرن متوقف نماید. بسیاری افراد مبتلا به میگرن علائمی مثل تهوع و ناراحتی معده دارند که هر دو را می‌توان توسط آب زنجبیل علاج نمود.

اگر شما هیچ پیشرفتی را در مداوای میگرن خود با داروهای شیمیایی مشاهده نکردید، حتما این ترکیب را امتحان کنید. اگرچه بعید است که این ترکیب میگرن شما را کامل از بین ببرد، ولی به کاهش درد و برطرف نمودن علائم ناخوشایند آن کمک می‌کند.

  • آب زنجبیل برای سوزش سر دل (سوزش معده) :

مزایای سلامتی زنجبیل در مورد سوزش سردل، به خوبی مورد تحقیق واقع نشده‌اند. اما شواهد مبنی و حاکی از آن است که خواص ضد التهابی زنجبیل می‌تواند تورم موجود در مری را کاهش دهد. این امر می‌تواند برای سوزش سر دل مفید باشد، اما مطالعات دیگر نشان داده‌اند که مصرف بیش از حد آن در واقع می‌تواند موجب بدتر شدن اوضاع شود.

اگر می‌خواهید سوزش معده یا سوزش سر دل را با آب زنجبیل درمان کنید، می‌تواند مؤثر واقع شود. با این حال آن را در دوزهای کم استفاده کرده و چنانچه احساس درد یا تورم شدید کردید، آن را قطع کنید.

علاوه بر شرایط فوق، زنجبیل برای درمان ناراحتی معده نیز شناخته شده می‌باشد. یک فنجان آب زنجبیل ساده هنگام تهوع می‌تواند بهترین درمان باشد.

برای یک اثر بخشی خوب آب زنجبیل را به آرامی و جرعه جرعه در یک دوره زمانی بنوشید. همیشه یک ذخیره کافی در یخچالتان داشته باشید تا سلامتی‌تان را بطور کامل بتوانید حفظ کنید.

 

مترجم : مریم قندی

منبع : www.positivemed.com 

جوابی بنویسید