خانه / سلامت / پزشکی / عامل اصلی بروز نارسایی کلیه
عامل اصلی بروز نارسایی کلیه

عامل اصلی بروز نارسایی کلیه

درگذشته عفونت ها شایع ترین علت نارسایی کلیه بود ولی دردنیای امروز بیماری قند، مقام اول را دارد .در واقع دیابت مهم ترین عامل نارسایی کلیه است. کسانی که بیماری قند یا زمینه بیماری خانوادگی کلیوی دارند یا بیمارانی که فشارخون بالا دارند، باید هر شش ماه یک بار به طور مرتب برای بررسی کراتین و اوره، آزمایش خون بدهند و درصورت بالا بودن، برای تشخیص دارویی به پزشک مربوط مراجعه کنند. 

دربیشترمواقع نارسایی کلیه پس از ظهور علایم ثانویه تشخیص داده می‌شود مثلا بیمار با فشار خون بالا، مشکلات انعقادی، کم خونی، ضعف و بی حالی یا افزایش حجم ادرار به ویژه هنگام خواب شب  به پزشک مراجعه می‌کند که پس از بررسی ها، نارسایی کلیه برای بیمار تشخیص داده می شود. باید توجه داشت با کنترل فشارخون، کلیه ها سالم می مانند و درصورت بالابودن آن به هر دلیل ممکن، شرایط بروز مشکلات کلیوی فراهم خواهد شد.

کلیه

بیماری قند هرجا که رگ باشد، آن را درگیر می کند مثلا رگ های انتهایی چشم را درگیرمی کند و انگشتان دست و پا سیاه می‌شود. یکی از نقاطی که رگ زیادی دارد، کلیه است و چون در لوله های ادراری مواد زاید به صورت ادرار دفع می شود و رگ و مویرگ در آن جا زیاد است، در بیماران دیابتی کلیه ها هدف بیماری دیابت قرار می گیرند و در بسیاری از بیماران کلیه ها از بین می رود.

منبع: khorasannews.com

جوابی بنویسید