خانه / سبک زندگی / دکوراسیون / ساخت آبنما خانگی، چگونه و با چه هزینه ای؟
ساخت آبنما خانگی، چگونه و با چه هزینه ای؟

ساخت آبنما خانگی، چگونه و با چه هزینه ای؟

ساخت آبنما خانگی، چگونه و با چه هزینه ای؟

با توجه به ابعاد بالکن ها از آبنما های بزرگ نمی توان بهره برد. هم چنین جریان آب شدید نیز نمی توان انتظار داشت، چرا که با توجه به ابعاد آبنماها باعث ترشح به بیرون و خروج آب می شود. به جز استفاده از آبنماهای قابل حمل می توان با توجه به سلیقه ساکنان آپارتمان آبنماهای زیبایی را در ابعاد، طرح و رنگ های متعددی در بالکن ساخت. برای نصب و استفاده از آبنما در بالکن می توان از انواع متحرک و ثابت بهره برد که خود دارای دو نوع کلاسیک و مدرن است. انتخاب بین این دو کاملا بر اساس سلیقه مشتری است. آبنماهای مدرن عموماً در کنار دیوار نصب می شوند و آبنماهای کلاسیک در وسط بالکن قرار می گیرند. اغلب از سنگ تراورتن برای ساخت آنها استفاده می شود.

آبنما خانگی

آبنما خانگی

به طور کلی برای نصب آبنما در فضاهای کوچک می توان از آبنماهایی با متریال متفاوت مانند آبنمای سیمانی، آبنمای طرح تنه درخت و قندیل ، آبنمای سنگ آنتیک و یا سنگ لاشه، آبنمای پلکانی، آبنمای فایبرگلاس و… استفاده کرد.
 
آبنما خانگی

ساخت آبنما خانگی

نصب و راه اندازی چنین آبنماهایی نیاز به چه بستری دارد؟

وجود یک شیر آب و کفشور در بالکن از الزامات نصب یا ساخت یک آبنما در بالکن است. نکته ای که حائز اهمیت است اینکه آبنماهای مدرن دارای ارتفاع زیاد، حتما باید دارای ریزش آب متناسب با حوضچه خود باشند تا از پرتاب آب به بیرون جلوگیری شود. همچنین به منظور نورپردازی داخل آب ها باید از چراغ های ۱۲ ولت ضد آب (IP68) استفاده نمود تا خطر برق گرفتگی به طور کامل بر طرف گردد.

آبنما خانگی

نصب آبنما خانگی

استفاده از چراغ های RGB که به طور مداوم در حال تغییر رنگ نور هستند پیشنهاد نمی گردد. استفاده از نورهای سفید و انبه ای بدین منظور توصیه می گردد. جریان زیاد آب که صدای زیبای نهر آب را تداعی می کند را می توان در آبنماهای دارای ارتفاع کوتاه پرتاب آب که دارای حوضچه متناسب هستند تنظیم نمود. ترکیب این نوع آبنماها و فلاور باکس هایی که در کنار آبنما ساخته می شود ترکیب بسیار زیبایی را پدید می آورد. در این مورد خاص باید ایجاد زهکش برای فلاور باکس ها مد نظر قرار گیرد.به طور کلی برای نصب و راه اندازی آبنما ، عایق کاری و آب بندی فضا بسیار مهم است هم چنین برای جلوگیری از نم دادن به دیواره ها و کف بهتر است از عایق بندی های متفاوت شیمیایی و یا قیرگونی و ایزوگام استفاده شود.

آبنما خانگی

نورپردازی آبنما خانگی

با توجه به آماده بودن بستر فضا چه میزان زمان و هزینه برای ساخت چنین آبنمایی برای یک بالکن کوچک زمان لازم است؟

به طور کلی آبنماهای کلاسیک مطبق می باشند. آب توسط پمپی که در داخل آبنما قرار می گیرد به حوضچه بالایی انتقال می یابد و از آنجا به حوضچه های پایینی می ریزد. قیمت این آبنماها به ابعاد و نوع طرحشان بستگی دارد. آبنمایی که دارای طرح های هنری زیادی بر بدنه خود دارد نسبت به آبنمای ساده دارای قیمت بالاتری است.آبنماهای مدرن دارای یک دیواره و یک حوضچه هستند.

آبنما خانگی

هزینه ساخت آبنما خانگی

آب توسط پمپ از حوضچه به قسمت بالای دیواره انتقال می یابد و از انجا بر روی دیواره سر می خورد و به حوضچه باز می گردد. قیمت این نوع آبنماها نیز به اندازه و طرح آنها بستگی دارد. ایجاد ظرافت های بسیار بر روی دیواره و چهارچوب آن قیمت آبنما را بالا می برد.قیمت را می توان به طور میانگین از ۴ میلیون تا ۱۰ میلیون در نظر گرفت، هم چنین بازه زمانی از یک روز در نمونه های قابل حمل و در نمونه هایی ثابت تا ۷ روز برای اجرا مناسب است.ساخت آبنما نسبت به طرح و اندازه متفاوت از ٣ میلیون تا ٧ میلیون قیمت گذاری می شود و مدت زمانی حدود یک هفته تا ١٠ روز زمان اجرایی یک آبنما است.

آبنما خانگی

قیمت آبنما خانگی

منبع :

چیدانه  

جوابی بنویسید