خانه / سلامت / پزشکی / رابطه قند خون و استرس
رابطه قند خون و استرس

رابطه قند خون و استرس

رابطه قند خون و استرس

رابطه بین انسولین و هورمون های مرتبط با استرس پیچیده است، اما درک این رابطه مهم است، به خصوص برای افرادی که مبتلا به دیابت هستند.
هنگامی که بدن به طور طبیعی عمل می کند، انسولین اجازه میدهد گلوکز به سلول های ما وارد شود، و سوخت مورد نیاز برای فعالیت بدن ما را در سطح سلولی فراهم کند.
به همان نسبت که گلوكز به سلول های شما جذب می شود، سطح گلوكز در بدن شما كاهش می یابد و هورمون های مربوط به تنظیم و استرس را تحریک به تولید و انتشار قند خون بیشتر به جریان خون می كند.

پیامدهای استرسپیامدهای استرس

علاوه بر تأثیری که استرس می تواند بر سطح هورمون داشته باشد، می تواند تأثیر غیر مستقیمی بر سطوح گلوکز دیابتی ها نیز داشته باشد، مثلا باعث می شود افراد به چیزهایی که برای آنها خوب نیست مانند نوشیدن الکل یا خوردن بیش از حد خوراکی های ناسالم، روی آورند. استرس می تواند روی چرخه خواب و عادات ورزشی شما نیز تاثیر منفی داشته باشد، که تنظیم و حفظ مستمر هر دو برای بیماران دیابتی بسیار حائز اهمیت هستند.
مطالعات به طور قطعی استرس را به هیپرگلیسمی در دیابت مرتبط می سازند. اخیرا تحقیقات بیشتر نشان داده است که استرس ممکن است در افزایش خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲ نیز نقش داشته باشد. چیزی که در این تحقیقات روشن است این است که استرس نقش مهمی در دیابت ایفا میکند و مدیریت استرس به طور موثر بخش مهمی از زندگی سالم همراه با دیابت محسوب میشود.

دیابت و مدیریت استرس

دیابت و مدیریت استرس

کاهش استرس نقش های متفاوتی در مدیریت انواع دیابت دارد. برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ که بدن آنها انسولین تولید نمی کند، کاهش استرس اثری بر تنطیم گلوکز ندارد؛ با این حال، مدیریت سطوح استرس از فواید بی شماری برای سلامتی به غیر از تنظیم گلوکز، برخوردار است.
در این بخش گام هایی که می توانید در جهت مدیریت سطوح استرس خود در طول زندگی با دیابت بردارید، ذکر شده است:
پیوستن به گروه های حمایتی. به گروه های پشتیبانی دیابت که می توانند منابع ارزشمند اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهند و می توانند به شما کمک کنند تا احساس کنید در زندگی با این بیماری مزمنتنها نیستید.
تمرین مراقبت از خود. حتما سعی کنید به اندازه کافی بخوابید، تغذیه درست و سالم داشته باشید و فعال بمانید.
صحبت کردن با مشاور. درمانگر میتواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید. درمانگران یا مشاوران میتوانند به شما در یادگیری مهارت های برقراری ارتباط و حل مسئله برای رویارویی با استرس در زندگی روزمره، کمک کنند.

منبع: راستینه

جوابی بنویسید