خانه / سبک زندگی / دکوراسیون / دیزاین اتاق خواب
دیزاین اتاق خواب

دیزاین اتاق خواب

دیزاین اتاق خواب

توجه اصلی اکثر افرادی که قصد طراحی دکوراسیون داخلی منزل را دارن بیشتر روی آشپزخانه یا نشیمن است. باتوجه به اهمیت کاربردی این دو فضا، این مساله قابل درک است. اما اغلب اوقات دکوراسیون اتاق خواب و اینکه چگونه اتاق خواب زیبایی داشته باشیم نادیده گرفته شده و حتی به فراموشی سپرده می شود

نباید در پایان پروژه به فکر اتاق خواب افتاد. با اینکه کار طراحی داخلی اتاق خواب اتاق به اندازه آشپزخانه و نشیمن و پذیرایی پرزحمت نیست، اما برای گرفتن نتیجه مورد نظر از آن، طراح نیاز به کمی اطلاعات دقیق دارد. وقتی پای طراحی داخلی و دکوراسیون اتاق خواب وسط باشد، طراح روی نقاط کلیدی آن تمرکز می کند : جای مبلمان، گردش اتاق، چشم اندازها، دسترسی به بیرون، نورپردازی و تهویه هوا. اگر در مذاکرات اولیه یک لیست از چیزهایی که دوست دارید در اتاق خواب داشته باشید و کارهایی که در آن انجام می دهید (به غیر از خوابیدن) تهیه کنید، بعدها نتیجه آن را می بینید. بیایید این ۲ فاکتور مهم را بررسی کرده و نکاتی به آن ها اضافه کنیم.

چگونه اتاق خواب زیبایی داشته باشیم

۱-لیست آرزوهای شما

مثل هر اتاق دیگری، برای اینکه چگونه اتاق خواب زیبایی داشته باشیم بهتر است لیستی که نیازهای شما را از خواسته ها متمایز می کند. این لیست می تواند شامل هر خواسته ای باشد، بزرگ یا کوچک. از خواسته های بزرگ گرفته مثل اضافه کردن یک در بیرونی منتهی به حیاط پشتی شخصی، یا خواسته های کوچک مثل چراغ های کنار تختی یا طاقچه برای کرکره های وصل شده به سقف. کمی زمان صرف کنید و عکس هایی را جمع آوری کنید که گویای سلیقه شما باشند. بیان سلیقه و علایق با تصویر خیلی راحت تر انجام می شود تا حرف. می توانید مشخص کنید که به دنبال یک سبک خاص، یک محصول خاص یا یک رنگ دوست داشتنی هستید.
۲- اولویت های شما

قدم بعدی تعیین اولویت ها است. این بخش معمولا رابطه مستقیمی با بودجه دارد، که مثل هر مرحله دیگری از پروژه طراحی داخلی خانه باید در اسرع وقت تعریف شده و با طراح در میان گذاشته شود. اگر متمایل به تبادل چیزهایی که دوست دارید در اتاق خواب جدیدتان داشته باشید، با چیزهایی که باید داشته باشید هستید، آن وقت مشخص می شود چه میزان از لیست آروزهایتان را در واقعیت می بینید. دلیل اصلی تعیین و تفصیل اولویت ها این است که هردو چشم انداز یکسانی از نتیجه نهایی داشته باشید.

۳- رفتارهای شما

نحوه استفاده افراد از اتاق خواب هایشان خیلی شدیدتر از دیگر اتاق های خانه تغییر می کند. با افشای عادات خود به طراح، او را از نحوه استفاده خود از اتاق مطلع می کنید.

چطور اتاق خواب زیبایی داشته باشیم

آیا فردی که اتاق خواب خود را با او شریک هستید، زودتر از شما بیدار می شود؟ آن فردی که دیرتر بیدار می شود ترجیح می دهد با صدای بیدار شدن شما اذیت نشود؟ آیا نیاز به یک اتاق خواب تاریک دارید چون کوچک ترین اشعه نوری شما را آزار می دهد؟ یا ترجیح می دهید صبح زود با طلوع خورشید بیدار شوید؟ آیا قبل از خواب توی تختخواب خود مدت زیادی را صرف مطالعه می کنید؟ از عادات و الگوهای خواب خود، حفظ آن ها به همین شکل یا توسعه دادن آن ها در اتاق خواب جدید یادداشت بردارید. به طور مثال اگر عادت دارید قبل از خواب توی تخت مطالعه کنید طراح وقت زیادی را صرف تامین تخته مناسب و راحت پشت تخت می کند که به آن تکیه بدهید، میز کنار تخت برای قرار دادن کتاب ها و نورپردازی مناسب هم مورد توجه قرار می گیرد. اگر تمایل به اتاق تاریک دارید، پرده و کرکره های خاموشی ضروری خواهند بود. از آنجا که تختخواب در وسط همه اتاق خواب ها قرار دارد، سبک و اندازه و موقعیت آن بسیار مهم است. کیفیت آن هم بسیار حیاتی است چون زمان زیادی از آن استفاده می کنید. اگر قصد نگهداری تخت فعلی خود را ندارید، پس باید بیشتر توجه و تمرکز خود را به تعیین تخت مناسب معطوف کنید.
اندازه تخت شما چقدر است؟ اندازه آن بستگی به اندازه اتاق خواب شما دارد. آیا نیاز به فضای نگهداری بیشتری در اتاق دارید؟ در این صورت تختی برای شما مناسب است که وقتی بلندش می کنید زیر آن فضای خالی باشد، یا تختی که قاب اطراف آن کشو داشته باشد. آیا اتاق خواب کوچکی دارید؟ در این صورت تخت پایه دار برای شما مناسب است. وقتی بتوانید زیر تخت خود را ببینید احساس می کنید فضای بیشتری دارید. همچنین از لحاظ فنگ شویی مزایای زیادی دارد چون اجازه می دهد انرژی مثبت جهانی به آزادی در اتاق چرخیده و پرواز کند. به غیر از تختخواب، چه فعالیت های دیگری باید در نظر گرفته شود؟ آیا در همین اتاق لباس عوض کرده و آرایش می کنید؟ در این صورت، چه نوع کمد و قفسه لباسی مد نظر دارید؟ یک آینه با نورپردازی مناسب، یا میز لوازم آرایش چطور؟ اگر آرزوی داشتن اتاق تعویض لباس مجزا یا کمدی که به اندازه یک اتاق است را دارید با طراح خود در میان بگذارید. آیا در ساعات خستگی در اتاق خواب می مانید؟ در این صورت یک صندلی مخصوص اتاق خواب یا صندلی پنجره ای نیاز دارید. آیا اتاق خواب شما، محل مطالعه شما هم هست؟ برای کتاب های خود قفسه های دیواری تورفته اضافه کنید. اگر به دنبال مکانی ساکت برای دور شدن از باقی فضای خانه هستید، با همکاری طراح خود آن را بسازید.

چگونه اتاق خواب زیبایی داشته باشیم

۴- مبلمان و اثاثیه فعلی اتاق

 کدام مبلمان و اثاثیه (جدید یا قدیمی) را می خواهید داشته باشید؟ این اثاثیه می تواند شامل میز کنار تخت، چراغ کنار تخت، میز، میز آرایش، صندلی، گنجه، چراغ آویز سقفی، نیمکت پایین تخت، قفسه بندی، آینه، قالی و لوازم هنری باشد.

۵- حالات و سلیقه شما

بعد از تمام این موارد، نگاهی به سبک و مدل اتاق خواب مورد نظر می اندازیم. به عکس هایی که برای لیست آرزوهای خود تهیه کردید نگاه کنید. متوجه می شوید که یک تم یا سبک کلی وجود دارد. آیا مینیمال است؟ جدی و خشک؟ یا تاریک و دنج با بافت های تجملاتی؟ سبک طراحی داخلی منزل و چیدمان منزل خود را هم در نظر بگیرید، سنتی است یا مدرن؟ روستایی یا گلچین شده؟ فراموش نکنید که تختخواب همچنان عنصر اصلی محصوب می شود پس ملحفه روی آن سبک و سیاق دکوراسیون اتاق خواب را تعیین می کند. طراحی داخلی خوب زمان زیادی نیاز دارد و در مراحل پروژه در کنار طراح تکامل پیدا می کند. اما معمولا نتیجه کار از چیزی که پیش بینی می کردید بهتر می شود و به شما کمک می کند خواب های خوب ببینید.

منبع

جوابی بنویسید