خانه / علم و فناوری / خودرو / جدیدترین قطار تندروی ژاپن با سرعت ۳۶۰ کیلومتر بر ساعت رونمایی شد
جدیدترین قطار تندروی ژاپن با سرعت ۳۶۰ کیلومتر بر ساعت رونمایی شد

جدیدترین قطار تندروی ژاپن با سرعت ۳۶۰ کیلومتر بر ساعت رونمایی شد

ژاپن از قطار تندروی ریلی جدید به نام «Alfa-X» رونمایی کرد. این قطار می تواند تا سرعت ۳۶۰ کیلومتر بر ساعت سفر کند.

تست این قطار جمعه گذشته آغاز شده و قرار است تا سال ۲۰۳۰ وارد خطوط حمل و نقل ژاپن شود. آغاز کار آلفا ایکس همزمان با توسعه خط تندروی قطار ژاپن تا شهر «ساپورو» در استان شمالی «هوکایدو» این کشور خواهد بود. سرعت این قطار به راحتی از تندروترین قطارهای ریلی که در ژاپن و فرانسه در حال استفاده هستند پیشی گرفته و از مرز ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت گذر می‌کند.

قطار تندروی جدید ژاپنی ۱۰ واگن دارد و طراحی واگن‌ها را  «صنایع سنگین کاوازاکی» و شرکت «هیتاچی» انجام داده اند. تکنولوژی جدیدی در ساخت بدنه این قطار به کار رفته به این صورت که دماغه آیرودینامیک آن به طول ۲۲ متر طراحی شده تا فشار و صدای تولید شده به هنگام عبور از تونل‌ها را به حداقل برساند. علاوه بر این تجهیزات تخصصی برای مقاوم شدن قطار در برابر لرزش‌های ناشی از زلزله در آن گنجانده شده است.

قطار تندروی ریلی

سفرهای آزمایشی آلفا ایکس به صورت برنامه ریزی شده قرار است از حالا تا سال ۲۰۲۲ هفته ای دوبار انجام شود. این آزمایشات با تمرکز بر سنجش عملکرد قطار در زمینه های سرعت و امنیت انجام خواهد شد. به گفته یکی از سرپرستان پروژه هدف طراحان این است که نه تنها سرعت را بهبود بخشیده بلکه در درجه اول مطمئن شوند که مسافران سفر امنی را تجربه می کنند.

با اینکه ژاپن و سایر کشورها سرمایه گذاری‌های سنگینی برای توسعه صنعت قطار تندروی ریلی انجام داده اند اما فعلا قطارهای «مگلو» (Maglev) که به واسطه نیروی مغناطیسی حرکت می کنند، تندروترین قطارها به شمار می روند. در حال حاضر قطارهای مگلو در چین می توانند به بیشینه سرعتی معادل با ۴۳۱ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کنند. با چنین سرعتی این قطار می تواند مسیری ۳۰ کیلومتری را در ۷ دقیقه و ۲۰ ثانیه بپیماید.

جوابی بنویسید