خانه / گردشگری / ایرانگردی / جاهای دیدنی کرمان
جاهای دیدنی کرمان

جاهای دیدنی کرمان

کرمان از بزرگ ترین استان های ایران است که در دل کویر در سمت جنوب شرقی کشور قرار گرفته و پر از جاذبه های تاریخی است. احتمالا با شنیدن اینکه این شهر ۷ هزار جاذبه تاریخی را در خود جای داده تعجب می کنید آثاری که ۷۰۰ مورد آن ها در لیست آثار ملی قرار دارند.

دیدنی های کرمان

آبشارهای سیمک

 

برای دیدن آبشارهای سیمک باید به روستای کوهپایه در ۳۵ کیلومتری شمال کرمان بروید، امکانات زیاد این ناحیه گردشگران را بدون هیچ دغدغه ای به اینجا می کشاند تا با دیدن ۱۳ آبشار سیمک با مناظری تماشایی روبرو شوند. اگر به کوهنوردی و صخره نوردی علاقه دارید می توانید با تجهیزات کافی از صخره های اطراف آبشار بالا بروید.

آبشارهای سیمک

کتابخانه ملی کرمان

قدمت کتابخانه ملی کرمان به زمان پهلوی اول برمی گردد، این کتابخانه به صورت یک ساختمان یک طبقه با نمای آجری ساخته شده و محوطه بسیار زیبایی را در خود جای داده است. کتابخانه ملی ایران از سال ۱۳۷۸ جرئی از آثار ملی ایران است و برای دیدنش باید به خیابان شهید رجایی، خیابان خورشید بروید.

کتابخانه ملی کرمان

موزه هنرهای معاصر صنعتی

موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان در خیابان شریعتی، حد فاصل میدان باغ ملی و چهار راه طهماسب آباد قرار دارد و با بازدید از آن از دیدن این همه آثار هنرمندان معروف دنیا متعجب می شوید. در مجموع، نصف آثار این موزه برای استاد سید علی اکبر صنعتی و بقیه آن هم برای ۸۳ هنرمند معاصر ایرانی و ۱۶ هنرمند خارجی است.

موزه هنرهای معاصر صنعتی

گندم بریان

کرمان یکی از منحصربفردترین نقاط دنیا را دارد در این استان به شرق رودخانه‌ی شور شهداد که بروید با یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های دنیا روبرو می شوید؛ منطقه گندم بریان، منطقه ای که گرم ترین نقطه دنیاست. اما علت گرم بودن بی حد و حصر این ناحیه چیست؟ سطح خاک این منطقه را سنگ‌ها و گدازه‌های آتشفشانی پوشانده است، شکل عجیب سنگ‌ها و سیاه رنگ بودن سطح زمین باعث می شود که نور خورشید بیشتر جذب شود و دما به صورت باورنکردنی ای بالا برود. گردشگران زیادی در فصل زمستان از این منطقه بازدید می کنند و آن را از نزدیک می بینند.

گندم بریان

پیست اسکی سیرچ

بزرگ ترین پیست اسکی جنوب شرق ایران در کرمان قرار گرفته و در زمستان مکانی رویایی برای اسکی و تفریحات مفرح را فراهم می کند. برای رسیدن به این پیست کافی است که در مسیر جاده قدیم کرمان بم به جاده سیرچ وارد شوید، بعد از اینکه تونل سیرچ را پشت سر گذاشتید در دامنه های تونل پیستی را می بینید که پر از گردشگرانی است که خودشان را به اینجا رسانده اند تا روزی متفاوت داشته باشند.

پیست اسکی

باغ فتح آباد

جایی در ۲۵ کیلومتری کرمان روستایی به نام اختیارآباد قرار گرفته که باغ زیبای فتح آباد را در خود جای داده است. این باغ در دوره قاجار به یادحاکم کرمان ساخته شده و در آن چند عمارت با معماری زیبا قرار دارد، از وسط آن هم قناتی می گذرد که آب باغ را تامین می کند.

باغ فتح آباد

یخدان مویدی

یخدان مویدی یکی از زیباترین آثار تاریخی کرمان است که در خیابان ابوحامد قرار گرفته است. در گذشته اهالی این شهر از قنات ها، کانال ها، آب ‌انبارها و یخدان‌ها استفاده می کردند تا زندگی راحت تری داشته باشند. آب مورد نیاز هر قنات از آب‌انبارها تامین می شد و به همین ترتیب آب انبارها هم آب یخدان ها را فراهم می کردند، البته یخدان های بزرگ برای خود یک قنات اختصاصی داشتند. این یخدان ها در زمان هایی که هنوز برق اختراع نشده بود مثل یخچال عمل می کردند. یخدان مویدی در سال ۱۳۷۸ در لیست آثار ملی ایران قرار گرفت.

 

منبع: الی گشت

جوابی بنویسید