خانه / گردشگری / جهانگردی / جاهای دیدنی ایتالیا
جاهای دیدنی ایتالیا

جاهای دیدنی ایتالیا

ایتالیا یکی از محبوب‌ترین کشورهای اروپایی برای گذراندن تعطیلات است. خط ساحلی طولانی این کشور با دریای مدیترانه و وجود فرهنگ و تاریخ غنی از هنر اروپایی گردشگر‌ها را از سراسر دنیا به خود جذب می‌کند. ویرانه‌های باستانی و آثار هنرمندان مشهور و تاثیرگذار در هنر دنیا، ایتالیا را به یکی از دیدنی‌ترین مقصدها برای گذراندن تعطیلات تبدیل کرده است. جاهای دیدنی ایتالیا بسیار است و در سراسر ایتالیا و شهرهای مختلف آن مکان‌هایی دیدنی برای بازدید گردشگران وجود دارد. پایتخت ایتالیا شهر بزرگ رم است و شهرهای مهم دیگر فلورانس، میلان و ونیز است. فلورانس یکی از مهم‌ترین شهرهای ایتالیا، مهد هنرنمایی و آثار هنرمندان برجسته دوره رنسانس است. میلان هم به عنوان پایتخت مد ایتالیا از جاهای دیدنی، مشهور و جاذبه های گردشگری ایتالیا است. دیدار از مکان های دیدنی ایتالیا بدون داشتن راهنمای سفر به ایتالیا غیرممکن است.

 

شهر رم، پایتختی دیدنی

جاهای دیدنی ایتالیا در شهر رم

شهر رم با تاریخی ۲۵۰۰ ساله پرجمعیت ترین شهر ایتالیا است. این شهر در زمان قدیم به عنوان پایتخت بزرگ امپراطوری رم و یکی از قدرتمندترین شهرهای دنیا شناخته می‌شد. رم که زادگاه بسیاری از هنرمندان بزرگ جهان است، مبدا تغییرات هنری در دوره‌های خاص است. وجود مجسمه‌ها و بناهای تاریخی با معماری‌های خاص و متفاوت در سراسر رم، این شهر را به مکانی دیدنی در ایتالیا تبدیل کرده است.

آثار هنرمندان بزرگی نظیر میکل آنژ و لئوناردو داوینچی در سراسر رم وجود دارد. مجسمه‌های تاریخی و نقاشی‌های دوران مختلف تنها دیدنی های شهر رم نیستند. بناهای مهمی نظیر کلوسئوم، موزه واتیکان، رومن فوروم، معبد پانتئون و قلعه سن آنجلو از بناهای مهم و دیدنی شهر رم هستند.

 

کلوسئوم، نمادی برجسته از تاریخ رومیان باستان

کلوسئوم

کلوسئوم به عنوان بزرگ‌ترین آمفی‌تئاتر دنیا شناخته می‌شود و مکانی مهم برای برگزاری نمایش‌های ورزشی و رزمی بوده است. در زمان امپراطوری رومیان باستان، این آمفی‌تئاتر بزرگ محلی برای نمایش نبرد گلادیاتورها، نبرد و شکار حیوانات وحشی و برگزاری نمایش‌های درام بود. در حال حاضر این بنا به عنوان یکی از برترین معماری‌های تاریخی است و گردشگران برای بازدید از این بنا از سراسر دنیا به رم می‌روند.

در قدیم تمامی رومیان می‌توانستند به صورت رایگان در این آمفی‌تئاتر نمایش‌های گلادیاتورها را تماشا کنند؛ بعضی از این نبردها صد روز طول می‌کشید. دلیل توقف اجرای برنامه‌های نمایشی در کلوسئوم، هزینه بالایی بود که رومیان برای نگه‌داری حیوانات و آماده کردن گلادیاتورها پرداخت می‌کردند. آخرین نبردهایی که در کلوسئوم انجام شد به تاریخ ۴۳۵ میلادی برمی‌گردد.

این بنا شامل هشتاد در ورودی برای جمعیت تماشاچی است و بیش از سی در برای ورود حیوانات و گلادیاتورها طراحی شده است. در زیر زمین کلوسئوم راهروهای تو در تو ساخته شده تا فضای کافی برای نگه‌داری حیوانات و آماده‌سازی گلادیاتورها وجود داشته باشد. این بنا در حال حاضر توسط مرمت‌گران بناهای تاریخی بازسازی می‌شود و به یکی از جاذبه های گردشگری ایتالیا تبدیل شده است. بازدید از کلوسئوم در تمام جزوه‌ها و کتاب‌های راهنمای سفر به ایتالیا توصیه شده است.

 

چندین تاریخ در دل موزه واتیکان

موزه واتیکان شهر رم

در اوایل قرن ۱۶ میلادی موزه واتیکان توسط ژولیوس دوم ساخته شد؛ پس از آن توسط کشیش‌ها گسترش پیدا کرد و در حال حاضر معروف به موزه واتیکان است. پاپ‌ها که در گذشته قدرت بسیاری داشتند، در دوره‌های مختلف اقدام به جمع‌آوری آثار هنری در این مجموعه کردند. بسیاری از مجسمه‌هایی که در بخش اصلی موزه واتیکان نگه‌داری می‌شود مربوط به مجسمه‌های کلاسیکی است که توسط میکل‌ آنژ ساخته شده است. علاوه بر این در موزه تاریخی واتیکان، آثار هنری و تاریخی دیگری مانند مومیایی‌های دوران مصر باستان، نقاشی‌ها و پرده‌های منقوش، نقشه‌ها و کره‌های زمین جمع‌آوری شده است.

موزه واتیکان مجموعه‌ای از موزه‌های مختلف است که آثار هنری متفاوتی را به نمایش می‌گذارند. موزه واتیکان شامل بخش‌های مختلف، گالری‌ها و موزه‌های زیر است:

  • موزه پیناکوتیکا
  • موزه گریگوریانو اگزینو (موزه مصر)
  • موزه چیارومونتی و نوو
  • موزه پیو
  • موزه استانز دی رافائل
  • گالری دله کارته
  • کلیسای سیستین

موزه واتیکان به عنوان یکی از بناهای تاریخی، مجموعه‌ای بزرگ از آثار تاریخی دنیا را جمع‌آوری کرده است و تاریخ عظیمی را به نمایش می‌گذارد؛ به همین سبب از مهم‌ترین جاهای دیدنی ایتالیا است. بخش اصلی موزه شامل مجسمه‌های بسیاری است که توسط هنرمندان مختلف در دوره های تاریخی گوناگون ساخته شده است. گالری سنگ‌شناسی این موزه هم شامل آثار تاریخی و سنگ نوشته‌های قدیمی است. پرده‌ها و قالیچه‌های منقوش بسیاری در بخش‌های دیگر این موزه نگه‌داری می‌شود که مربوط به سال‌های ۱۵ تا ۱۷ میلادی هستند.

بخشی از موزه نیز به وسایل حمل و نقل مانند کالسکه و ماشین‌های دوران مختلف تعلق دارد. در بعضی از قسمت‌های این موزه آثار تاریخی پارسی نیز مشاهده می‌شود. نام ایران در این مجموعه تاریخی موزه واتیکان به نام تاریخ امپراطوری پارس معروف است. در بخشی از این موزه نقشه‌های جهان و کره‌های بزرگی وجود دارد که مربوط به دوره‌های ۱۵ و ۱۶ میلادی هستند. سالانه بیش از ۴ میلیون بازدید‌کننده به این مکان دیدنی در ایتالیا مراجعه می‌کنند.

 

میدان اصلی برای جشن‌های باستانی رومیان

رومن فروم

رومن فوروم میدان اصلی شهر رم در زمان رومیان باستان بوده و از جاهای دیدنی ایتالیا است. این مکان در زمان قدیم از مهم‌ترین بناهای رم بوده است و در حال حاضر بقایای آن برای بازدید گردشگران وجود دارد. این میدان اصلی در طول دوران امپراطوری رم، فضای مهمی برای برگزاری نمایش‌ها، اعلانات و تجمع رومیان بوده است. بسیاری از جشن‌های ملی و مذهبی، جشن‌های پیروزی در نبردهای مختلف و اعلان برنامه‌های مهم امپراطوری رم در رومن فوروم انجام می‌شد.

رومن فوروم پیش از این که به محلی برای تجمع‌های سیاسی و اجتماعی تبدیل شود، قبرستان قبیله اتروسکان بود. این مکان هم مانند دیگر بناهای تاریخی پس از سقوط امپراطوری رم به مکانی متروکه تبدیل شد. در قرون وسطی از رومن فوروم به عنوان چراگاه استفاده می‌شد و در همان دوران قسمت‌هایی از این بنا تخریب شد. با گذر تاریخ این بنا مورد توجه باستان‌شناسان قرار گرفت و ترمیم شد. پس از آن نیز به یکی از بناهای تاریخی رم و یکی از جاهای دیدنی ایتالیا برای گردشگران تبدیل شد.

ساخت رومن فوروم در زمان امپراطوری ژولیوس سزار دوم و آگوستوس کبیر انجام شد. در آن زمان جاده‌ای به این بنا می‌رسید که ورودی شهر رم محسوب می‌شد. سربازانی که از جنگ برمی‌گشتند از این مسیر عبور می‌کردند و همین امر به اهمیت رومن فوروم می‌افزود. رومن فوروم در حال حاضر محلی مهم برای نقاشان و معماران و از جاذبه های گردشگری ایتالیا است. بسیاری از هنرمندان رومن فوروم را به عنوان یک المان الهام‌بخش برای ساخت بناهای مختلف یا خلق آثار هنری ‌می‌دانند.

 

پانتئون بنایی فراتر از یک معبد

پانتئون در شهر رم

معبد پانتئون یکی از مهم‌ترین بناهای شهر رم است و شهرت زیادی از نظر معماری دارد. واژه پانتئون به معنای برای همه خدایان است و دو هزار سال پیش این معبد با همین هدف ساخته شد. پانتئون در زمان رومیان باستان به عنوان مکانی ساخته شد تا همه خدایان رومیان باستان در آن عبادت شوند.

برخلاف بسیاری از جاهای دیدنی ایتالیا که در گذر تاریخ و تغییر امپراطوری‌های مختلف آسیب دیدند، معبد پانتئون تنها بنایی است که طی سالیان طولانی بدون هیچ تخریبی به جا مانده است. شکوه و زیبایی پانتئون همچنان پابرجا است و سازه‌هایی که در آن به کار رفته مانند موادی است که در ساختمان‌سازی مدرن به کار می‌رود. شاید همین امر مهم‌ترین عامل حفظ این بنا در طول تاریخ باشد.

در طول ۱۳۰۰ سال و در عصرهای مختلف، این معبد بزرگ‌ترین معبد دنیا محسوب می‌شد و همچنان یکی از بزرگ‌ترین معبدهای جهان به شمار می‌رود. از نظر استقامت و طراحی می‌توان گفت پانتئون تنها بنایی است که ترکیب معماری مدرن و رومی در ساخت آن رعایت شده است.

گنبد پانتئون که به چشم پانتئون معروف است از عجایب معماری است و بسیاری از معمارهای جهان برای دیدن آن به پانتئون می‌روند. داخل این گنبد یک سوراخ به قطر تقریبا هشت متر وجود دارد که تنها منبع تامین نور معبد پانتئون است. این سوراخ نه تنها برای تامین نور معبد بلکه به عنوان پیوند خدایان به آسمان‌ها در نظر گرفته شده بود.

بنای پانتئون با ۱۶ ستون اصلی مستحکم شده است. این ۱۶ ستون ارتفاعی در حدود ۱۲ متر دارند و در زمان ساخت این معبد، از مصر به رم آورده شدند. تصور این که این ستون‌های عظیم از رود نیل عبور داده شدند و به رم رسیدند امری افسانه‌ای است. بالای این ستون‌های عظیم کتیبه‌ای قرار دارد که نام مارکوس آگریپا بر آن خودنمایی می‌کند. گفته می‌شود مارکوس آگریپا این بنا را ساخته است.

جدای از مصالحی که در ساخت معبد پانتئون استفاده شده است دلیل این که پانتئون در طول سالیان حفظ شده این است که در تمامی دوران از آن به عنوان معبد یا کلیسا استفاده می‌شد. با این حال در طول سالیان این بنا هم با هجوم بلایای طبیعی و در اثر زلزله و صاعقه تخریب شد. چون این بنا در تمام امپراطوری‌ها به عنوان مکانی مقدس استفاده می‌شد، همه امپراطوری‌ها در طول دوران حکومت خود، این معبد را ترمیم و بازسازی کردند.

رافائل نقاش معروف در معبد پانتئون دفن شده است. بسیاری از هنرمندان دیگر هم در طول دوره‌های مختلف در معبد پانتئون دفن شده‌اند و همین امر موجب اهمیت این بنا شده است و تمامی مردم آن را به عنوان مکانی مقدس و روحانی می‌شناسند. بازدید از پانتئون رایگان است و هیچ کس نیاز به تهیه بلیت ندارد.

 

قلعه سن آنجلو، قلعه فرشتگان

قلعه سنت آنجلو

۱۲۳ سال پس از میلاد مسیح بنای قلعه سن آنجلو ساخته شد. این بنا با نام آرامگاه هادریان هم شناخته می‌شود. امپراطور هادریان قلعه سن آنجلو را ساخت تا آرامگاهی برای خود و خانواده‌اش باشد. بنای قلعه در کنار رود تیبر قرار دارد و چشم‌انداز زیبای این رود از طبقات بالای قلعه قابل دید است. قلعه فرشتگان یکی از جاذبه های گردشگری ایتالیا است.

قلعه سن آنجلو به قلعه فرشتگان معروف است و این امر داستانی شنیدنی دارد. در زمان‌های گذشته طاعون واتیکان را گرفت و بسیاری از رومیان از طاعون جان باختند. تعداد کثیری از مردم در آن زمان تلف شدند و مردم به دعا برای نجات جان عزیزانشان عادت کردند. گرگوری کبیر که در آن زمان پاپ رومیان بود، در میان جمعی از مردم در حال دعا بود. هنگامی که گرگوری کبیر سرش را بلند می‌کند، فرشته میکائیل را می‌بیند که در حال قرار دادن شمشیر خود در غلاف است.

پاپ دستور داد تا مجسمه این فرشته ساخته شود و آن را به عنوان نمادی از رحمت الهی در نظر گرفت و پس از آن مردم رم از طاعون نجات یافتند. مجسمه این فرشته در آن زمان از سنگ مرمر ساخته شده بود اما در حال حاضر همین مجسمه از جنس برنز در بالای قلعه آنجلو قرار دارد و به عنوان نماد لطف خداوند شناخته می‌شود.

در زمان قدیم رومیان از آرامگاه‌ها و معبدها به عنوان پناهگاه استفاده می‌کردند. این بنا نیز یکی از بناهایی بود که به عنوان پناهگاه در طول جنگ‌ها استفاده می‌شد و محلی برای انبار کردن آذوقه و آب بود. این قلعه با یک تونل زیرزمینی به دولت واتیکان مرتبط می‌شود و همین امر قلعه آنجلو را به یکی از مهم‌ترین پناهگاه‌ها و مسیرهای فرار در طول تاریخ رم تبدیل کرده است. نفوذ به قلعه آنجلو برای دشمنان چنان سخت بود که از آن به عنوان قلعه نفوذناپذیر یاد می‌کنند.

در دوره رنسانس میکل آنژ بسیاری از بناهای تاریخی را نقاشی کرد و قلعه آنجلو هم یکی از بناهایی بود که توسط میکل آنژ تبدیل به موزه‌ای زیبا و جایی دیدنی در ایتالیا شد. جان لورنزو برنینی که به عنوان یکی از افراد تاثیرگذار در معماری و مجسمه‌سازی شناخته می‌شود پس از میکل آنژ تغییراتی در این بنا به وجود آورد. با این تغییرات تنها مسیری که برای رسیدن به قلعه وجود داشت، پل سن آنجلو بود.

این مکان به عنوان یکی از جاهای دیدنی ایتالیا و مکان های تاریخی مهم به شمار می‌رود. دیدار از بنایی که جان خیلی از افراد را در طول سالیان حفظ کرده است خالی از لطف نیست. همچنین در دوران مختلف موزه‌هایی به این بنا اضافه شد که به محبوبیت این بنا برای گردشگر‌ان افزود.

 

حرف آخر در مورد جاهای دیدنی ایتالیا

مطالب گفته شده تنها درباره شهر رم است. با خواندن مطالبی تحت عنوان راهنمای سفر به ایتالیا متوجه می‌شویم این کشور مهد داستان‌ها و تاریخ‌های بسیاری است و مکان های دیدنی بسیاری در آن‌ وجود دارد. فلورانس به عنوان یکی از الهام‌بخش‌ترین شهرهای ایتالیا برای معماران و هنرمندان شناخته می‌شود و بناهای بسیاری در آن قرار دارد که دیدار از آن‌ها برای گردشگران بسیار مهم و جذاب است.

می‌توان گفت ایتالیا یکی از تاریخی ترین کشورهای اروپا است و در تمام دوران‌ها به جذابیت‌های این کشور اضافه شده است. جدای از بناهای تاریخی، فرهنگ غنی و سایر جاهای دیدنی ایتالیا استفاده از طبیعت بکر و متفاوت این کشور کوچک برای اروپاییان هم لذت‌بخش است. ساحل‌های زیبای دریای مدیترانه در فصل‌های گرم بسیاری از مسافران را به سوی خود جلب می‌کند. شهرهای ساحلی ایتالیا سالانه پذیرای گردشگران بسیاری از جاهای مختلف دنیا است که برای گذراندن تعطیلات به ایتالیا سفر می‌کنند.

 

منبع: funibo.com

جوابی بنویسید