خانه / علم و فناوری / علم / هابل تصویری جدید از انفجار سیستم دو ستاره‌ای اتا شاه‌تخته منتشر کرد
هابل تصویری جدید از انفجار سیستم دو ستاره‌ای اتا شاه‌تخته منتشر کرد

هابل تصویری جدید از انفجار سیستم دو ستاره‌ای اتا شاه‌تخته منتشر کرد

تلسکوپ فضایی هابل عکس جدیدی از سیستم دو ستاره‌ای اتا شاه‌تخته (Eta Carinae) منتشر کرده است. این جرم فضایی ۷۵۰۰ سال نوری از ما فاصله داشته و بیش از ۱۸۰ سال است که به صورت آهسته و پیوسته در حال انفجار است.

در این سیستم حداقل دو ستاره وجود دارد که ۵ میلیون برابر از خورشید درخشانتر هستند. انفجار این سیستم در سال ۱۸۳۸ رخ داد که به نام انفجار عظیم شناخته می‌شود. این پدیده به قدری نورانی بود که در آوریل سال ۱۸۴۴ به عنوان دومین ستاره پرنور در آسمان شب دیده می‌شد و دریانوردان دریاهای جنوبی از آن برای جهت‌یابی استفاده می‌کردند.

یک انفجار کوچکتر هم در سال ۱۸۹۲ به وقوع پیوست و در سال ۱۹۴۰ به نورانی‌ترین حالت ممکن خود رسید که نشان می‌داد روند انفجار همچنان ادامه دارد. در ویدیوی زیر می‌توانید روند این اتفاقات را دنبال کنید.

 

 

تلسکوپ فضایی هابل از بخش فرابنفش نور ساطع شده برای تصویربرداری استفاده کرده است و این عکس جدید جزئیات جدیدی درباره دو توپ متشکل از گاز، غبار و مواد دیگر که بر اثر این انفجارها تشکیل شده‌اند در اختیار می‌گذارد. قبلا تصور می‌شد که این ابرهای گازی به خاطر حضور منیزیم و نیتروژن می‌درخشند اما منجمان دریافتند گه در واقع بین حباب‌های گازی منیزیم مرکب وجود دارد.

تلسکوپ فضایی هابل

تصویر جدیدی که هابل با استفاده از ثبت تابش فرابنفش از اتا شاه‌تخته ثبت کرده است

به گفته ناتان اسمیت از رصدخانه استوارد دانشگاه آریزونا:

ما مقادیر زیادی گاز گرم که بر اثر انفجار عظیم به بیرون پخش شده کشف کردیم که هنوز به مواد شناور اطراف اتا شاه‌تخته برخورد نکرده‌اند. بیشتر این انتشار را در محلی پیدا کردیم که انتظار وجود یک حفره خالی را در آن داشتیم.

ما سال‌هاست که از داده‌های هابل برای مطالعه اتا شاه‌تخته استفاده می‌کنیم و تا به حال فکر می‌کردیم از وضعیت تمام مواد پرتاب شده بر اثر انفجار اطلاع دقیقی داریم. اما این تصویر فرابنفش به طرز مسحورکننده‌ای متفاوت است و گازهایی که ما تا به حال از وجودشان بی اطلاع بودیم را آشکار می‌کند.

نتیجه‌گیری هیجان‌انگیزتر دیگر این است که این تابش فرابنفش منیزیمی، احتمالا اطلاعات مخفی در مورد گازهای دفع شده از سایر اجرام مثل پیش‌ستاره‌ها و ستاره‌های در حال نابودی را هم آشکار می‌کند و فقط هابل قادر است چنین تصاویری ثبت کند.

جوابی بنویسید