خانه / علم و فناوری / دیجیتال / بیل گیتس: اگر درگیر پرونده حقوقی نبودم حالا به جای اندروید از ویندوز موبایل استفاده می کردید
بیل گیتس: اگر درگیر پرونده حقوقی نبودم حالا به جای اندروید از ویندوز موبایل استفاده می کردید

بیل گیتس: اگر درگیر پرونده حقوقی نبودم حالا به جای اندروید از ویندوز موبایل استفاده می کردید

بیل گیتس به تازگی مدعی شده که اگر در گذشته های دور مایکروسافت درگیر پرونده آنتی تراست وزارت دادگستری آمریکا نمی شد الان هر کسی به جای اندروید از ویندوز موبایل استفاده می کرد. او که روز گذشته در کنفرانس Dealbook نیویورک تایمز حضور یافته بود از اشتباهات غول ردموندی در رابطه با صنعت موبایل سخن گفت.

گیتس در سخنانش گفت:

تردیدی نیست که پرونده آنتی تراست برای مایکروسافت بد بود و اگر این پرونده وجود نداشت ما تمام تمرکزمان را روی ایجاد سیستم عامل موبایلی خود می گذاشتیم و در نتیجه به جای اینکه این روزها از اندروید استفاده کنید ویندوز موبایل را روی گوشی خود داشتید. اگر پرونده آنتی تراست نبود ما به هدفمان خیلی نزدیک می شدیم. حواس من پرت موضوعات دیگر بود و من به خاطر این موضوع خیلی ناراحت بودم.

ویندوز موبایل

حرکت بدون برنامه مایکروسافت از ویندوز موبایل به ویندوز فون فضا را برای موفقیت اندروید فراهم کرد اما این اتفاقات در زمانی رخ داد که مایکروسافت بزرگ ترین فرصت موفقیت را در بازار موبایل پیدا کرده بود و این فرصت را به دیگری واگذار کرد. گیتس همچنین اعتراف کرد که مایکروسافت برای ارائه ویندوز موبایل روی یکی از گوشی های کلیدی موتورولا دیر وارد عمل شد.

ما فقط سه ماه برای ارائه ویندوز موبایل روی گوشی موتورولا دیر عمل کردیم و هرکس برنده یک دور باشد کل رقابت را از آن خود می کند. حالا هیچ کسی حتی نام ویندوز موبایل را به یاد نمی آورد و موفقیت در این زمینه می توانست چند صد میلیارد دلار را برایمان به ارمغان بیاورد.

البته مشخص نیست که گیتس در سخنانش به کدام گوشی موتورولا اشاره دارد اما این شرکت حدودا ۱۰ سال پیش بود که طیف وسیعی از گوشی های اندرویدی اش را با نام دروید وارد بازار کرد و این گوشی ها به موفقیت نسبی خوبی هم دست پیدا کردند. درست زمانی که ویندوز موبایل در تقلا برای موفقیت بود، ورایزن و موتورولا با ارائه گوشی های اندرویدی به بازار آمریکا، موفقیت هرچه بیشتر این سیستم عامل را رقم زدند.

این نخستین باری نیست که گیتس در صحبتهایش به شکست ویندوز موبایل اشاره می کند. اوایل امسال او از باخت ویندوز موبایل به اندروید تحت عنوان بزرگترین اشتباه خود یاد کرد و تایید نمود که این شکست هزینه ای بالغ بر ۴۰۰ میلیارد دلار را به مایکروسافت تحمیل کرد.

منبع:

cnbc – دیجیاتو

جوابی بنویسید