خانه / علم و فناوری / علم / بازگشت مومیایی؛ بازسازی صدای کاهن مصری پس از ۳ هزار سال [تماشا کنید]
بازگشت مومیایی؛ بازسازی صدای کاهن مصری پس از ۳ هزار سال [تماشا کنید]

بازگشت مومیایی؛ بازسازی صدای کاهن مصری پس از ۳ هزار سال [تماشا کنید]

دانشمندان با بازسازی صدای یک کاهن مصری که ۳ هزار سال قبل چشم از جهان فرو بسته بود، به آرزوی وی برای بازگشت به زندگی پس از مرگ جامه عمل پوشانیدند.

«نسیامون» (Nesyamun)، کشیش مصر باستان بود که در دوران حکومت رامسس یازدهم در معبد کرنک (Karnak) شهر تبای (Thebes) سرود می خواند. حال محققان صدای او را  ۳ هزار سال پس از مرگ با چاپ سه بعدی مجرای صوتی او بازسازی کردند که در ادامه می شنوید:

 

 

مومیایی نسیامون که در موزه شهر لیدز انگلستان نگهداری می شود، سال ۱۸۲۴ کشف شد. بررسی ها نشان دادند او در اواسط دهه پنجم زندگی و بدون هیچ آسیبی به استخوان های گردن چشم از جهان فروبسته است.

نوشته های تابوت نسیامون نشان دادند که وی آرزو کرده پس از مرگش دوباره صحبت کند. به همین دلیل محققان برای مطالعات خود به سراغ مومیایی وی رفته و به کمک سی تی اسکن غیر مخرب، چاپ سه بعدی مجرای صوتی و حنجره مصنوعی، صدای او را شبیه سازی کردند.

مومیایی نسیامون

بازسازی مجرای صوتی نسیامون به کمک چاپ سه بعدی

به گفته محققان بافت های نرم مجرای صوتی نسیامون به خوبی سالم مانده اند به همین دلیل آنها موفق شدند صدای او را هر چه دقیق تر شبیه سازی کنند. البته محققان به کمک تکنیک خود فقط یک صدا که حروف ah و eh انگلیسی را تداعی می کند، شبیه سازی کردند و امیدوارند در آینده کلمات و حتی جملات را شبیه سازی کنند.

صدای نسیامون در کنار مومیایی وی در موزه شهر لیدز قرار خواهد گرفت تا او گوش و چشم بازدیدکنندگان را به ۳ هزار سال قبل ببرد.

منبع:

CBS – دیجیاتو

جوابی بنویسید