خانه / گردشگری / ایرانگردی / اورامانات تخت بهشتی در دل کردستان
اورامانات تخت بهشتی در دل کردستان

اورامانات تخت بهشتی در دل کردستان

اورامانات تخت بهشتی در دل کردستان

بهار است و  طبیعت کردستان تمام زیبایش را به مشتاقان خود هدیه میدهد. اورامانات تخت از روستاهای زیبا در ایران زمین است که جاذبه های زیادی در دل خود جای داده است که باید دید و لمس کرد.

بهار را زمان سفر به اورامانات تخت (هه ورامان) و لذت بردن از طبیعت بکر این منطقه میدانند، به دلیل آب و هوای معتدل و کوهستانی، بهترین زمان برای دیدن این روستای تاریخی و شگفت انگیز در کردستان اواسط بهار تا اوایل تابستان است، در این ماه هوای ملایم و دلپذیری بر این منطقه حاکم است.

اورامانات تخت به زبان کوردی “هه ورامانات “، نامش از دوبخش “هه ورا ” و “امان” که به معنی سرزمین و خانه اهورا مزدا تشکیل شده، براساس تعابیر مختلف و با توجه به معنی کلمه هور در کتاب اوستا که خورشید است اورامان (هه ورامان) را می توان خانه خورشید درنظرگرفت.

اورامان از لحاظ جغرافیایی فقط یک شهر نیست. این منطقه از جنوب غربی به ارتفاعات اورامانات تخت و از شرق به ارتفاعات کوسالان محدود میشود، اورامان منطقه ای وسیع است که سراسر جنوب کردستان را در برگرفته و روستای اورامانات تخت تنها بخشی از این سرزمین زیبا است.

اورامانات تخت - زندگی بانوی شهر

اورامانات تخت روستایی از توابع بخش اورامان شهرستان سروآباد کردستان در ۶۵کیلومتری جنوب شرقی  مریوان و ۱۷۰کیلومتری سنندج واقع شده است.

اگر سفر خود را از شهر مریوان شروع کنید با چشم اندازهای بسیار دیدنی مانند : دزلی، اورامانت تخت، کوسه هجیج، نودشه، پاوه، جوانرود و در نهایت کرمانشاه روبرو میشوید.

از مسیر سنندج روستاها و شهرهایی که هه ورامان را در برمیگیرد سلین، پالنگان، کامیاران، کرمانشاه، اسلام آباد، دالاهو و ریژاو است.

یکی از دلایلی که اورامانات جز صد مکان دیدینی در ایران جای گرفته است بافت و مسیر پرپیچ و خم و شگفت انگیز این منطقه است.

روستای اورامانات تخت (هه ورامانات) بافتی کاملا کوهستانی با دره های پرپیچ و خم عمیق دارد. از نکات قابل ملاحظه وجود دو رود “سیروان و لیله ” است که در نقطه ای به نام “دروله ” (مرز بین ایران و عراق) به هم میرسند، از معروفترین چشمه های این منطقه میتوان به “چشمه بلبل” اشاره نمود که به سیروان میریزد.

ارتفاعات کوهستانی پر از برف اطراف اورامانات را محصور کرده، که اگر در طول سفر به سمت پایین حرکت کنید کم کم با سرسبزی زیبا و جنگل های فراوان روبرو میشوید.

اورامانات تخت - زندگی بانوی شهر

اورامانات تخت - زندگی بانوی شهر

روستای اورامانات تخت در شیبی تند ودر قسمت شمالی کوههای این منطقه با معماری خاص و بی نظیرش چشم اندازی زیبا را به خود اختصاص داده است، معماری پلکانی این روستا زیبایی آن را دوچندان نموده است.

خانه ها در اورامانات کاملا سنگی و به سبک خشکه چین است، به گونه ای که تمامی خانه ها به صورت پلکانی ساخته شده و بام هر خانه را باید بعنوان حیاط خانه بالاتر در نظر گرفت. قابل ذکر است که در ساخت خانه های این منطقه هیچ گونه ملاتی استفاده نشده است.

اورامانات تخت - زندگی بانوی شهر

براساس شواهد موجود و گفته های اهالی روستا، اورامانات قدمتی به بلندای تاریخ دارد. در روستاهای هجیج، ناو و اسپریز آثاری از ۴۰هزار سال پیش مربوط به انسان های دوران پارینه سنگی مانند وسایل غارنشینی، اجاق ها و اسکلت هایی شبیه به بزکوهی در غارهای مرو و گیلان پیدا شده است.

گفته می شود، در غارهای شانیدر و بیستون استخوان هایی از انسان های اولیه که هیکلی بزرگ و سر کوچک داشتند نیز پیدا شده است.

در سال ۹۵ در منطقه باستانی ” سرچم ”  از توابع روستای روآر از توابع سروآباد بقایای یک روستای ۶هزار ساله پیدا شد که براساس کاوش های باستان شناسان مربوط به دوران مس سنگی است.

وجود آتشکده های فراوان در منطقه اورامانات نشان دهنده این است که مردم این منطقه قبل از گرایش به اسلام زرتشتی بودند.

مراسم پیرشالیار

بعد از گذشتن از دره های پرپیچ و خم، رودخانه سیروان و لذت بردن از طبیعت بکر و چشم نواز اورامانات تخت اینبار نوبت به مراسم پیر شالیار میرسد که هر ساله دوبار برگزار میشود.

مراسم اول که عروسی پیرشالیار نام دارد ۴۵روز بعد از شروع زمستان برگزار میشود این مراسم به مدت سه روز پشت سر هم، همراه با آیین های دف نوازی، سماع، قربانی کردن گاو وگوسفند، پخش نذری، نماز، ذکر و شب نشینی برگزار میشود.

در مراسم دوم که ” کومسای” یا شکستن سنگ مقدس نام دارد با کمی تفاوت در آخرین جمعه قبل از شروع نیمه دوم اردیبهشت ( ۱۵ اردیبهشت) از اول صبح بر مزار پیرشالیار برگزار میشود.

دف نوازی، فاتحه خوانی، اجرای تلیله خوانی از مهمترین مراسم در این روز است، در پایان هر کدام از این مراسم سنگی را که در نزدیکی مزار پیر شالیار است میشکنند که براساس باور مردم این سنگ تا سال بعد دوباره رشد میکند.

این مراسم هرسال در فصل بهار گردشگران، عکاسان، و علاقمندان زیادی را از ایران و حتی کشورهای خارجی به اورامانات تخت میکشاند.

اورامانات تخت - زندگی بانوی شهر

اورامانات تخت - زندگی بانوی شهر

نکاتی کلی درباره اورامانات تخت :

  • مردمان ساکن اورامانات کُرد هستند و به گویش ” هه ورامی ” صحبت میکنند.
  • ” هه ورامی ” زیر شاخه های لهوی، تختی، بیسارانی حلچه ای و شیخانی است.
  • اورامانات به دو بخش کوچک و بزرگ تقسیم میشود که بخش کوچک آن در شهر حلبچه عراق و بخش بزرگ آن در کرمانشاه و کردستان است.
  • اورامان از ۳بخش اصلی اوارامانات تخت، ژاوارو و لهون تشکیل شده است.
  • ” که وا و پانتول ” ، ” چوخه وارنک”، کلاش” لباس کردی اصیل برای مردان در اورامانات است.
  • ” که راس”، “سوخمه”، “چه فته ” لباس های اصیل زنان در منطقه اروامانات است.

اورامانات تخت - زندگی بانوی شهر

اورامانات تخت - زندگی بانوی شهر

منبع: بانوی شهر
 
 

جوابی بنویسید