خانه / سبک زندگی / دکوراسیون / انواع یخچال و فریزر، ننه سرمای آشپزخانه من!
انواع یخچال و فریزر، ننه سرمای آشپزخانه من!

انواع یخچال و فریزر، ننه سرمای آشپزخانه من!

انواع یخچال و فریزر، ننه سرمای آشپزخانه من!

قبل از اینکه به طور جدی اقدام به خرید یخچال و فریزر کنید ، فضایی که برای این وسیله در نظر گرفته‌ اید را در آشپزخانه‌ تان اندازه بگیرید. در واقع فضایی که شما در اختیار دارید، اندازه‌ ای که می‌ توانید طبق آن یخچال مورد نظر تان را انتخاب کنید، مشخص می‌ کند. بعد به این فکر کنید که بهترین اندازه یخچال و فریزر برای شما آن است که با توجه به تعداد افراد خانواده‌ تان بتوانید از تمام حجمش استفاده کنید؛ چون در غیر این صورت انرژی گران قیمتی را هدر می‌ دهید.

یخچال و فریزر

خرید یخچال و فریزر

سپس ظاهر و ترکیب دلخواه‌ تان را انتخاب کنید؛ اینکه کدام‌ یک از مدل‌ های ساید‌ بای‌ ساید، فریزر بالا، فریزر پایین، توکار و … را می‌ پسندید. به اینجا که رسید، ادامه می‌ دهد: حالا بیایید با هم چند مدل از این یخچال و فریزر ها را ببینیم. با او همراه شدم برای گشت‌ و گذار میان این سرما آفرینان آشپزخانه. پیشنهاد می‌ کنم شما هم با ما باشید‌.

یک نکته: در درجه اول یخچال‌ های فریزر پایین، بهینه مصرف انرژی دارند و در مرحله بعد فریزر بالاها. ساید بای‌ ساید ها کمترین بازده انرژی را دارند؛ گر چه امروزه محبوب‌ ترین نوع یخچال و فریزر ها محسوب می‌ شوند.

یخچال ساید بای‌ ساید

یخچال‌ و فریزر های ساید‌ بای‌ ساید، با ظرفیت بالای فریزر و شکل مناسب‌ شان از مورد پسند ترین مدل‌ های یخچال و فریزر هستند. در این مدل، یخچال و فریزر ها به دو بخش سمت راست (یخچال) و سمت چپ (فریزر) تقسیم می‌ شوند که در بعضی مدل‌ ها فضای یخچال و فریزر به طور کاملا مساوی قسمت شده اما به طور معمول فضای یخچال از فضای فریزر بیشتر است. جالب است بدانید ساید‌ بای‌ ساید بودن به معنای باریک بودن فضای داخلی است؛ برای همین این یخچال‌ ها برای قرار دادن ظروف بزرگی مانند قابلمه یا جعبه بزرگ کیک و… جا ندارند.

یخچال و فریزر

یخچال ساید بای‌ ساید

خوبی سایدها در این است که از تمام فضای موجود مخصوصا فضای درها استفاده بیشتری می‌ شود. همچنین این مدل یخچال‌ ها به دلیل باریک‌ تر بودن درها به فضای کمتری برای باز شدن کامل نیاز دارند که از این رو برای آشپزخانه‌ های کوچک با فضای کم بسیار مناسب هستند.

یخچال فریزر بالا

یخچال و فریزر های دوران بچگی‌ مان را یادتان می‌ آید؛ همان‌ هایی که برای برداشتن بستنی از داخل‌ شان کلی تقلا می‌ کردیم. این مدل هنوز هم به دلیل شکل ساده ظاهری و ارزان‌ قیمت بودنش طرفدار دارد و کارخانه‌ های زیادی به تولید آن می‌ پردازند. دو سوم پایین این مدل، یخچال و مابقی آن فریزر است.

یخچال و فریزر

یخچال فریزر بالا

این مدل یخچال و فریزر ها قیمت بسیار کمتری نسبت به ساید‌ بای‌ ساید ها دارند. از امتیاز های فریزر بالاها این است که چون سطح افقی بزرگی دارند، دیگر شما مثل سایدها برای جا دادن جعبه پیتزا و کیک تولد یا قابلمه‌ تان داخل یخچال اذیت نمی‌ شوید. این مدل مناسب خریدارانی است که به دنبال یخچال و فریزری اقتصادی هستند و زرق و برق اهمیت زیادی برایشان ندارد.

یخچال فریزر پایین

اما اگر خواهان یخچالی مدرن‌ تر هستید که دسترسی به مواد غذایی‌ هم برای خودتان و هم کودک‌ تان آسان‌ تر باشد، باید سراغ یخچال‌ های فریزر پایین بروید. در این فرم یخچال‌ ها، فریزر تقریبا نزدیک پاهای شما قرار دارد و در اکثر مدل‌ ها به جای در از کشو برای آن استفاده شده است. خوبی این مدل در این است که برای دسترسی به مواد غذایی پر مصرف شما نیازی به خم شدن ندارید و دیگر اینکه می‌ توانید به‌ راحتی داخل آن ظروف بزرگ را جای دهید. معمولا یخچال‌ های با فریزر های پایینی از نظر اندازه از فریزر های بالایی بزرگ‌ ترند اما خب، تنوع زیادی از این نظر در بازار وجود ندارد.

یخچال و فریزر

یخچال فریزر پایین

این یخچال و فریزر ها مدل‌ های کم‌ مصرف‌ تری هستند و فضای پرمصرف یخچال در بهترین جایگاه قرار دارد. به طور کلی در این مدل، در فریزر هم‌ جهت با در یخچال باز می‌ شود؛ مگر اینکه در بزرگ کشویی داشته باشد. از مزایای این گروه این است که فضای فریزر در آنها بزرگ‌ تر از مدل‌ های فریزر بالاست. یکی دیگر از خوبی‌ های این مدل سبدهای کشویی و طبقات لغزنده‌ ای است که برای سهولت دسترسی به مواد غذایی منجمد در بعضی از آنها طراحی و ساخته شده است.

یخچال درون‌ کابینتی (توکار)

شاید هنگام خرید به واژه «عمق کابینتی» بر بخورید. این اصطلاح در مورد یخچال‌ ها بدین معناست که عمق یخچال به‌ گونه‌ ای طراحی شده که با عمق استاندارد کابینت آشپزخانه شما یکی باشد. این یخچال‌ ها درست در فضای کابینت شما قرار می‌ گیرند و چون دقیقا برای فضای آشپزخانه شما ساخته می‌ شوند، مسلما گران‌ تر هستند. بسیاری از تولید‌ کنندگان مدل‌ های توکار را با باریک‌ تر کردن سایر مدل‌ های تولیدی‌ شان برای جای گرفتن درون کابینت‌ ها ارائه می‌ کنند ولی در عوض برای جبران عمق از دست رفته این یخچال‌ ها را پهن‌ تر می‌ سازند. خوب است بدانید اکثر یخچال و فریزر های توکار از آن جایی که در آشپزخانه در معرض دید نیستند در قسمت در و بالا روکش ندارند.

یخچال و فریزر

یخچال درون‌ کابینتی (توکار)

یخچال هتلی (کامپکت)

یخچال‌ های کامپکت مدل‌ های کوچک و جمع و جوری هستند که برای قرار دادن در اتاق خواب، مناطق دور از آشپزخانه، هتل‌ ها یا خوابگاه‌ های دانشجویی و … طراحی  شده‌ اند. شما می‌ توانید در این یخچال‌ ها به اندازه چند روز مواد غذایی نگهداری کنید. قبلا این مدل‌ ها شکل مکعب کوچکی داشتند، ولی امروزه در شکل‌ های متفاوتی تولید می‌ شوند. ممکن است شما آنها را با ظاهری استیل، طراحی پیچیده‌ و آپشن‌ های مختلفی ببینید.

یخچال و فریزر

یخچال هتلی (کامپکت)

یخچال در فرانسوی

این مدل یخچال‌ ها از یک یخچال دو در و مجزا و فریزر کشویی در قسمت پایین تشکیل شده‌ اند. فریزر این مدل یخچال‌ ها به صورت یک یا دو کشو در بازار موجود است. طراحی این یخچال‌ ها سهولت دسترسی به فضای فریزر برای کودکان و همچنین جلوگیری از خم شدن برای دسترسی به مواد منجمد در بزرگسالان را به همراه آورده است و مناسب افرادی است که به فضای بیشتری برای یخچال نیاز دارند. مزیت این گروه یخچال‌ ها این است که اگر به چیزی نیاز داشتید، تنها با باز کردن در بخش مربوطه‌ نیازتان برطرف می‌ شود و سرمای بخش کناری هدر نمی‌ رود. این مدل گران‌ ترین نوع یخچال و فریزر در بازار است.

یخچال و فریزر

یخچال در فرانسوی

یخچال دو قلو

قبل از عرضه ساید‌ بای‌ ساید ها مدل‌ های دو قلو طرفدار بیشتری داشت، ولی اکنون کمتر خانواده‌ ای از یخچال و فریزر های جدا استفاده می‌ کند. قیمت این مدل‌ ها کمی بیشتر از مدل‌ های ساید بای‌ ساید است و فضای زیادی را اشغال می‌ کند در نتیجه تنها برای آشپزخانه‌ های بزرگ مناسب است. اما از مزایای این مدل این است که فریزر فضای بسیار زیادی دارد و حجم بالایی از مواد غذایی را در خود جای می‌ دهد.

یخچال و فریزر

یخچال دو قلو

منبع :

چیدانه  

جوابی بنویسید